Odhalení pamětní desky ve francouzském Wormhoutu

Dne 21. května 2017 se ve francouzském Wormhoutu uskutečnila slavnostní ceremonie k odhalení nové pamětní desky připomínající 72. výročí kapitulace 12 tisíc německých vojáků z posádky Dunekerque do rukou generála Aloise Lišky, velitele československé samostatné obrněné brigády.

Tři žáci a vrchní praporčík z Vojenské střední školy v Moravské Třebové dostavili možnost se tohoto aktu zúčastnit, po boku náčelníka generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře (absolventa naší vojenské školy), českých válečných veteránů, českého velvyslance ve Francii Petra Druláka, vojenského přidělence obrany ve Francii brigádního generála Malého a představitelů města.

Krásně svůj zážitek shrnula žákyně prvního ročníku Pavla Novotná: „Nikdy bych nevěřila, že už jako žákyně prvního ročníku je možné zúčastnit se tak výjimečné akce ve Francii, a číst proslov spolu s náčelníkem generálního štábu generálem Josefem Bečvářem. Bylo mi velkou ctí být na tomto místě a vůbec na celém aktu účinkovat. Navíc celá cesta byla spojená s letem ve vojenském airbusu 319. Vzhledem k tomu, že se sama učím létat, věta: ,,Pojďte za námi do kabiny, budete startovat spolu s piloty." pro mě byla víc než překvapující. Jsem velice vděčná, že mi škola umožnila tak bohatou zkušenost a doufám, že není poslední.

Podrobně o celém aktu na serveru army.cz.

text: žákyně Pavla Novotná (E1A), foto: nprap. Tomáš Reimer

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg