Tatra

Říj 26, 2023

Naši žáci měli ojedinělou možnost navštívit výrobní haly TATRA a TATRA DEFENCE VEHICLE. Zástupci společnosti si pro nás připravili zajímavý program. Jak tento den vnímali naši žáci?

Naši čtvrťáci hodnotí exkurzi takto: „V úterý dne 17. 10. 2023 jsme se zúčastnili pod dozorem velitele školy, vrchního praporčíka a učitele strojírenství exkurze do továrny Tatra Defence Vehicle v Kopřivnici. Jako studenti 3. a 4. ročníku volitelného předmětu Strojírenství jsme byli nejprve seznámeni s firmou jako takovou prostřednictvím prezentace a poté samotnou návštěvou výrobních linek a závodů. Nesměla chybět ani samotná jízda technikou Tatra na místním polygonu, což pro nás bylo největším lákadlem a zpestřením. Dalším velkým překvapením a pozitivem byl samotný přístup k nám ze strany zaměstnanců firmy. Po ránu horká káva a koláčky a v poledne neplánovaný oběd vykouzlily úsměvy ne jednomu z nás. Samotný výklad byl pro nás přínosem, protože mnozí z nás se s touto technikou setkají ve svých budoucích vojenských kariérách. Na celém dni nebylo jediného problému či negativa (samozřejmě kromě brzkého ranního vstávání), tudíž hodnotíme tuto exkurzi za výbornou a doufáme ve více takových v budoucnu.“ 

O zhodnocení exkurze jsme požádali i žáky 3. ročníku: „V úterý 17. října 2023 jsme měli jedinečnou příležitost nahlédnou do zákulisí a výroby společnosti Tatra Trucks a.s. v Kopřivnici. Po příjezdu nás čekala úvodní prezentace, která nás blíže seznámila se společností, jejím rozdělením na Tatra Trucks a Tatra Defence, ale i například se zde vyráběnými vozy. Během prezentace byla rovněž nabídnuta možnost cateringu, což jsme nejenom my, ale i naši velitelé náramně uvítali. Poté následovala prohlídka výrobní haly Tatra Defence, kde byla možnost vidět mobilní rušičku STARKOM dodanou 53. pluku průzkumu a elektronickému boje, výrobní proces vozidla Titus 6×6, přes svařování, lakování až po instalaci elektroniky a poslední úpravy. Byla nám poskytnuta i možnost na vlastní oči vidět, jak vypadá opancéřovaná kabina CF military vycházející z Tatra Phoenix po balistickém testování. V neposlední řadě jsme měli možnost zavítat do Tatra Trucks, kde jsme měli komentovanou prohlídku výrobní linky, zaujalo nás, že se zde kamiony pořád z velké části vyrábí ruční prací, a ne pouze stroji. Dále nás zde zaujal nejnovější model Tatra Phoenix. Sotva jsme se vrátili z výrobní haly, čekalo na nás další překvapení ve formě zkušební jízdy na zdejším polygonu (jedním z největších ve Střední Evropě). Nejvíce nás bavil sjezd doprovázený skokem ze 30 % kopce ve 27 tunové tatře 815. V poslední řadě jsme navštívili nové muzeum Tatry, kde jsme viděli postupný vývoj firmy od jejího zrození až po dnešek.“

I nás těší spokojenost a zájem žáků, kteří odcházeli obohaceni o cenné informace, které budou moci využít jako budoucí vojáci z povolání.