hlavička 
 
motiv200x179.jpg

Na základě jednoznačného úspěchu prvního Srazu Kvíčaláků 12. července 2008 (viz např. odezvy v Návštěvní knize) jsem se rozhodl ponechat v provozu tyto webové stránky, původně určené jen pro usnadnění organizace srazu. Ze „Srazu Kvíčaláků“ se tak staly „Stránky Kvíčaláků“.

Kvíčalovská komunita na srazu opět prokázala svoji životaschopnost a soudržnost, proto si zaslouží vlastní „informační a komunikační centrum“, kterým by se tyto stránky měly stát. (Jessie)

 

Prolog Aktuality 2008 Aktuality 2009

Pozvánka na Betlémské světlo 2008

BS-logoBx.jpg Zveme všechny Kvíčaláky (včetně rodinných příslušníků, přátel, známých apod.), kteří budou mít možnost, čas a chuť přijít v neděli 21. prosince 2008 v 17 hod k moravskotřebovskému muzeu, na letošní „rozdávání“ Betlémského světla. Do České republiky z dálky dorazí letos již po dvacáté a k nám do Moravské Třebové po jedenácté. Zapomeňte alespoň chvíli na předvánoční shon a v rámci poslední adventní neděle přijďte mezi svátečně naladěné našince! Betlémské světlo není (jen) o náboženství nebo víře. Pro každého bez rozdílu je symbolem naděje a přátelství, k čemuž měli přeci Kvíčaláci vždycky blízko. Nenechte si proto ujít příležitost na chvíli se potkat se známými, popřát si vzájemně pěkných svátků i hodně štěstí do nového roku a ještě si odnést domů malý plamínek, který vám ty pěkné chvilky bude připomínat... PS. Svíčky či lampičky s sebou. (Jessie)
PS2.: Kdo ještě na Betlémském světle nebyl, může se podívat, jak to před muzeem vypadalo vloni na Jessieho stránkách.

 

Železný kruh 2008

DSC01245x.jpg Jak se již stalo mnohaletým dobrým zvykem v tento podzimní čas, sešla se 28.-29. listopadu 2008 na Kvíčalka v počtu 11 členů parta chlapců-čtyřicátníků na oblíbené akci Železný kruh. Páteční večer byl již tradičně (alespoň v první fázi než dorazili nevycválaní „mlaďoši“ ;-) věnován řešení základních filozofických otázek a křehkých vazeb mezi minulostí a přítomností. Po příchodu mládí pochopitelně převážilo sdělování nejnovějších zážitků, vtipů, historek... s doprovodnou přípravou a konzumací pochutin. Okolo půlnoci zazněly první písně, aby pak kytara a zpěv umlkly až nad ránem. Část sobotního dopoledne byla věnována natáčení příležitostného videoklipu. Jde o symbolickou oslavu ryzího chlapectví a zároveň o propagační materiál odpovídající na otázku: „A co vy to tam vlastně celou dobu děláte?“ Druhou částí sobotního programu byl neméně úspěšný a zábavný seminář s praktickými cvičeními na téma „Muž a jeho funkce v současné domácnosti“ (viz také fotografie, na kterých ale bohužel stejně jako na klipu chybí Vojta a Vlastík, kteří už s námi v sobotu nebyli). Neradostně jsme se odpoledne rozcházeli při vědomí, že zase potrvá téměř celý rok, než si v souvislosti s příštím Železným kruhem opět budeme moci říci ono pověstné: „Už zítra!“ (Jessie)
PS. Trocha povídání navíc také na na Jessieho stránkách.

 

Doktorka Majkí je minulostí. Teď je tu doktorka Madla!

madlax.jpgNa vědomost se dává, že naše kanadská korespondentka Madla 27. října úspěšně obhájila svoji výzkumnou práci a k titulu Ing. před jménem přidala ještě PhD. za jménem. Kdybyste si stejně jako já nebyli jisti, co ta zkratka přesně znamená, vězte, že se jedná o doktora filozofie. Kdyby vám (stejně jako mně) bylo divné, jak může být atomová fyzička doktorkou filozofie, vězte, že jde o hodnost vědeckou, zhruba odpovídající dřívějšímu CSc. (viz např. Wikipedie). Podle prvních náznaků se zdá, že Madla přes rychlý vzestup zůstává i nadále zcela normální Madlou, jak ji známe a je jí v korespondenci např. i nadále možné tykat (pokud uvedete titul, tak např. „Ty, Madlo PhD., hele...“ :o). Od ledna 2009 se nám začne hlásit ze Stanford University ve slunné Kalifornii, kde získala místo.
PS. Hledá se nový dopisovatel(ka) pro Kanadu.
PS2.: Mohl by vás zajímat také článek na Jessieho stránkách rozkrývající záhady okolo Madly ;-) (Jessie)

 

Brigáda na přemístění nábytku

 DSC00013x.jpg V sobotu 25. října 2008 se konala brigáda na odvoz skautského nábytku „dočasně“ uskladněného u Danky v garáži. Jak to souvisí s Kvíčalkou nebo Kvíčaláky? Tak předně nové úložiště pro nábytek se našlo díky Kvíčalákovi Honzovi Vykydalovi a kromě toho... ale nechcete si o tom přečíst pořádný článek na Jessieho stránkách ? Ping – konec reklamy ;-) (Jessie)

 

Pod jednou oblohou aneb Z archivu na světlo boží

 PJOx.jpg Na vlně srazem Kvíčaláků vzedmutých emocí se nám ozval Pepíno, který si dal tu nelehkou práci a do elektronické podoby převedl svoje dílo „Pod jednou oblohou“ z roku 1989. Jedná se o první a zatím jediný ucelenější pokus o zmapování činnosti T.O. Kvíčalka („hnědokošiláčů“) v letech 1980-85. Není to vědecká práce a určitě by se v ní našly drobné chybky na kráse, ale pro toho, koho zajímají naše tehdejší zážitky, akce, hlášky, názory aj., je to určitě zajímavé počtení (93 stran, formát PDF, velikost 6,7 MB, ke stažení zde ). Pepínovi za to dík! (Jessie)

 

2678 km napříč Kanadou!

madla2008x.jpg Čin hodný opravdového Kvíčaláka ohlásila naše kanadská zpravodajka Madla. V rámci kondiční přípravy na finální studijní zkoušku se s kamarádem vypravila na kole napříč Kanadou a za 26 dnů cesty urazila 2678 kilometrů! Slovní popis této jistě úžasné cesty krásnou kanadskou přírodou je naprosto bezpředmětný, to se prostě musí vidět! Zájemce o procvičení angličtiny proto odkazuji na fotografie na Rajčeti a všechny ostatní na Madliny montrealské stránky, kde jsou v sekci „Sep 2008“ kromě pěkně popsaných fotografií i vtipné zápisky z cestovního deníků. Za připomenutí stojí jistě i to, že Madla je mnohonásobnou účastnicí Aladinova cyklistického „Crosscountry“. Držme jí svorně 27. října palce, ať tam za velkou louží při obhajobě „PhD.“ ukáže, že Kvíčaláci „to“ mají nejen ve svalech, ale i v hlavách! (Jessie)

 

Další malý Kvíčaláček

detatko.gif Od 20. září si můžeme do stavu Kvíčaláků zapsat „plus jeden“, neboť Jirkovi a Renatě Šmeralovým se narodil syn Jindřich. Zatím tedy sice ještě není vodou z Bahňáku křtěný, ale dle dostupných informací se má čile k světu a myslím, že s ohledem na původ (čti potrefení :-) rodičů na ten křest jistě časem také dojde. Popřejme miminku i rodičům pevné zdraví a kvíčalovskou výdrž! (Jessie)

 

Amazonky na Kvíčalce

amazonky2008x.jpg Dva roky po formálním ukončení činnosti se v pátek 5. září 2008 na Kvíčalce sešly k neformálnímu srazu Amazonky. Účast byla velmi slušná, neb na Jitčinu výzvu se dostavilo osm nedávných skautek (Verča, Helča, Klárka, Terka, Evička, Eliška, Madlenka a Pavlínka). A jak je u těchto akcí obvyklé, večerní povídání a hry u ohně se protáhly až hluboko do soboty. Není proto divu, že se pak snídaně podávala v poledne a hned po ní se konalo utkání v UFObalu, aby se stihlo vše uklidit a včas vyrazit na cestu k domovu. (Jessie)

 

Kvíčaláci na táboře rodičů a dětí

img_0028x.jpg V rámci letošního tábora pro rodiče a děti došlo také k jistě nepřehlédnutelnému „srocení“ Kvíčaláků. Letos na Kvíčalce s dětmi tábořili např. Dáda, Hanka Suchanová (Jakubcovou), EvíK, Madla Balejová (Háková) a Maurenc. Podívat se přišli např. Ajka, Mlha, Riki, Ivoš W. a Květa Weissarová, která pobyla celý den a jako vážený host předávala diplomy, medaile a odměny vítězům táborových Olympijských her. Více informací lze najít na webových stránkách tábora a všichni zájemci o tento druh táboření (obzvláště z řad Kvíčaláků) jsou příští rok srdečně zváni. Na základě informací od Evíka sepsal Jessie

 

Od táboráku k Thálii

JanHajekx.jpg Na Nově se v novém pondělním seriálu „Kriminálka Anděl“ (v některém z dalších dílů, pravděpodobně v již pondělí 8. září 2008) objeví Honza Hájek, držitel herecké ceny Thálie pro mladého umělce do 33 let za rok 2006. Známý kvíčalovský šoumen (Orlík, poč. 90. let) začínal před lety svoji uměleckou dráhu mimo jiné také vydařenými výstupy u kvíčalovských táboráků. Kdo by si tehdy pomyslel, že sleduje nadaného umělce, který bude za pár let vystupovat na prknech Národního divadla v Praze (Sluha dvou pánů aj.)? Popřejme Honzovi hodně štěstí v další kariéře i osobním životě a třeba také zase někdy na viděnou na Kvíčalce. Časem by se rovněž měl objevit na obrazovce v připravovaném seriálu České televize z vodáckého prostředí „Proč bychom se netopili“. (na základě informace od Aladina sepsal Jessie)

 

Pánská jízda na vodě, 30. srpna 2008

P8300051x.jpg V rámci víkendového výjezdu uskutečnila kvíčalovská Pánská jízda, ve složení Darzi, Karel, Laďa W. ml., Ivoš, Jirka, Míra K., Riki a Laďa K., v sobotu 30. srpna 2008 splutí řeky Moravy v délce 20 km od mlýna Chromeč (nedaleko Bludova, 307. ř. km) do Lukavice. Ač značná část členstva nemá k vodě příliš vřelý stav a jela tekoucí vodu poprvé, nedošlo ke ztrátám na životech (a jen nevelkým na majetku) a o vzrušující zážitky nebyla nouze. Na žádost o stručné zhodnocení akce odpověděl nejmenovaný přímý účastník: „Bylo to pěkné, bylo toho dost.“ (Jessie)

 

Lvíčata na Kvíčalce

stan200x133.gif Poslední prázdninový týden tábořila na Kvíčalce Lvíčata (mezi mladšími dnes známá spíše jako „ti pánové“ ;-) se svými ratolestmi. Bližší podrobnosti nejsou autorovi bohužel známy (můžete-li je někdo poskytnout, ozvěte se!), ale akce to byla údajně tak vydařená, že již teď se uvažuje o jejím opakování ve větších počtech příští rok. (Jessie)

 

Balení tábora, sobota 23. srpna 2008

DSC00541x.jpg Ač je obvykle přechod Kvíčalky z táborového do celoročního režimu pro odpovědné činovníky noční můrou, letos vše proběhlo hladce. Poslední táborový turnus (Bratislaváci) odnosil již v pátek matrace a celty ze stanů do jídelny. „Drancovací komando“ (Holi, Janek a Štěpán) bleskurychle zbavilo stany igelitového i papírového zateplení a „hnědé košile“ rozmontovaly a složily monťáky. V sobotu dopoledne pak cca 25-30 pilných mravenečků vše odnosilo a uložilo na určená místa, jakožto i zvládlo oněch několik desítek dalších drobných, ale nezbytných „balících“ úkonů. K Darziho spokojenosti bylo vše hotovo asi v jednu hodinu po poledni. Poděkování patří všem, kteří přišli a přiložili ruce k dílu. Fotografie zde. (Jessie)

 

Minisraz „hnědých košil“, pátek 22. srpna 2008

DSC00507x.jpg Hnědokošiláči (vsuvka pro mládež: akční parta z 80. let, dnešní čtyřicátníci) se sešli na Kvíčalce v pátek 22. srpna odpoledne. Účelem setkání bylo zejména experimentálně ověřit tzv. teorii minisrazů (rozuměj doříci a dozpívat, co se na velkém srazu nestihlo ;-) a samozřejmě také pomoci při balení tábora. Realita odpovídala plánu, takže v pátek jsme v potu tváře rozebírali monťáky, uklízeli stany apod., abychom pak s příchodem tmy zasedli k ohni, jedli, pili, povídali... a vůbec se dobře spolu měli (fotografie zde). Zaznělo bezpočet příběhů starých i novějších, písní dávných a ještě dávnějších (z toho některé i celé a nezkomolené ;-) Noc byla teplá a dlouhá, vždyť někteří jedinci si dávali poslední (tuším čtvrtou) večeři ještě o půl druhé v noci. A spalo se venku, jak bývalo před čtvrtstoletím dobrým zvykem. Vzhledem k prázdninově-dovolenkovému termínu se nás nesešlo moc (Lenka, Jessie, Bob, Aladin a Jiřina), ale bylo to moc fajn a vřele podobné podniky doporučujeme i dalším Kvíčalákům. Minisrazům zdar! (Jessie)

 

Sraz Kvíčaláků 12. července 2008 na Kvíčalce

sraz2008x.jpg První sraz všech Kvíčaláků u příležitosti 40. sezóny táboření na naší táborové základně (1969-2008) se mimořádně vydařil. Během soboty se na Kvíčalce postupně sešlo 120 účastníků, přičemž za Kvíčaláka byl počítán ten, kdo se v průběhu uplynulých čtyř desetiletí alespoň jednou zúčastnil letního tábora na Kvíčalce. O úžasné atmosféře, která na srazu panovala, si můžete více přečíst v samostatném článku na Jessieho stránkách. Na programu bylo (kromě primárního (ne)poznávání se, vítání se, povídání a vzpomínání) také: nástup po družinách se vztyčením státní vlajky, přednáška o historii Kvíčalky, fotbalové utkání kvíčalovských legend, podvečerní zpívání a večerní táborák. Nejsilnější jedinci se prodebatili a prozpívali až do nedělního rána. Poslední asi třicítka nadšenců se jen nerada rozcházela až během nedělního dopoledne s tím, že sraz byl věcí mimořádnou, a proto ho bude nutné v dohledné době určitě zopakovat.

^

Jste www.pocitadlo.co.cz . návštěvník od 27. března 2008.

Mohlo by vás také zajímat: Střediskové stránky, Jessieho stránky