Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

24. ročník Cross country (2017)

V pátek 26. května 2017 po úderu 19. hodiny a několika minut začali přijíždět účastníci letošního ročníku. Když jsem vyšel z klubovny, jen jsem zíral, protože nás bylo opravdu požehnaně. A to ještě probleskovaly zprávy, že přijedou Šmejdi. Ani Jessie, který byl letos indisponován, nechtěl ten dav fotit u kaštanu, ale vymínil si hřiště ke společné fotce. Z důvodu většího množství nováčků jsem trochu osvětlil pravidla. Nakonec jsem ani netrval na striktním rozdělení do dvojic, takže nakonec jely tři trojice a dvě dvojice. Indy jel s Benem a Tadeášem, Hafan se střelcem Milanem, Nikča s bratrem Matějem a Honzou, Holli s Jankem a tým „legend“ - Milhaus, Dejf a Aladin.

a0257ax.jpg

První cílem byla Poradní Skála. Liboval jsem si, že jsem po tolika letech ještě našel cestu, jak opustit město. I tak si ale myslím, že skoro každá hlídka dorazila jinou trasou. Někdo vyšlapal Hamperk a využil nové cesty, která ho přivedla skoro až na místo. Někdo to vzal u odbočky na Srnčí naproti do lesa. Někdo jel „přes dědka“ a přijel odspodu, někdo okolo kolejí k zahrádkám pod Křižákem a na konec nové ulice pak přes kopřivy a zespodu klasickou cestou. Časy byly ale hodně podobné. Několik účastníků zde bylo poprvé, takže i poznávací záležitost byla splněna.

a0254bx.jpgČekal nás další cíl – Velký buk. Myslím, že každá parta jela po silničce směrem na Srnčí. Vyšlapat ten kopec takhle k večeru byla docela makačka, ale dali jsme to. Rozdíly v časech byly opět minimální. Slunce již zapadlo, ale na baterky to ještě nebylo. Několik lidí jsem překvapil, když jsem oznámil nový cíl. Ten byl na vrcholu Spáleného u vysílače. My jsme to vzali od Malého buku po staré cestě ke Sluneční. Myslím, že už dlouho tudy nic nejelo. Velké větve uprostřed cesty, která již mizela ve večerním šeru, byly docela past. Poslední část, která se jela po louce, byla oraništěm od divočáků. I Dejf si zapnul pružení na vidlici. Ze Sluneční jsme frčeli ke Kládám a pak šikmo na cestu k vrcholu. Ve vhodném okamžiku jsme odbočili, a když to už nešlo, tak jsme tlačili ke stožáru. Zase, sakra, kopřivy. Nikča se divila, kudy to lezeme, když se to dá snadno objet od Krmelce po cestě. Hafan s Milanem chvíli bloudili, ale ztráta nebyla nijak velká.

Po zkušenostech z loňska jsem nedal sraz v Trnávce u hospody. Ne že bych se obával, že polovina účastníků zmizí v nějaké knajpě, ale přece jen jsou zde tři, takže „sámoška“ byla lepším řešením. Všichni jsme jeli stejnou cestou, takže rozdíly byly opět nepatrné. Nějak divně jsem měl seřízené přední světlo, takže mi pořád blikalo. Nic moc v tom sešupu.

a0257cx.jpgU samošky jsme pojedli něco ze zásob a nad mapou studovali kudy dál. Cíl etapy byl na křižovatce cesty z Chornic a staré dálnice. Přestože jsem provokativně tvrdil, že silnice je pro měkouše, nakonec se našli takoví, kteří nepohrdli. Zajímavý byl příběh skupinek Indyho a Janků. Zatímco Indy s klukama směřovali k dálnici, ale odbočili o odbočku dříve, Holli s Jankem jeli do Lázů a pak to vzali na západ k dálnici. Obě party se pak sešly u traktoru na konci místního statku. Indyovci to nakonec zatočili k silnici a přes Chornice dorazili do cíle. Janci pokračovali až k dálnici a po boční cestě dosáhli cíle také. My jsme odbočili správně a okolo dálnice jsme si to šlapali k cíli. Pak jsme si uvědomili, že se nám zas tak dobře nejede, že tráva okolo je vysoká, koleje hluboké a vůbec. Milhaus se vydal kopřivami na okraj a našel tu celkem slušnou nezarostlou polní cestu. Po té, co se změnila v lesní a zase polní, jsme přijeli do cíle etapy. Jen Hafan a Milan se nepatrně opozdili. Po pěti etapách byl rozdíl mezi dvěma prvními hlídkami jednu a půl minuty.

a0257dx.jpgNikdo netušil, že další etapa bude etapou pravdy. Cílem byl nedaleký památník poblíž Vísky u Jevíčka. Tuším, že Matěj byl první, který řekl: „Tam jsme byli jednou na výpravě a nemohli jsme jej najít“. Všichni tedy civěli do map a snažili se trasu vrýt do paměti. Překvapilo mě, že první tři hlídky to vzaly po modré do kopce a že nepokračovali po dálnici dál. Janci jeli po dálnici a my potom též. Ještě než jsme vyrazili, jsem si postesknul, že bych rád někam přijel první. Po pár stech metrech jsme našli tu správnou odbočku a po cestě přes louku jsme záhy natrefili na zelenou značku a pak i cedule k památníku. Ovšem i tak jsme byli v koncích uprostřed lesa. Nebýt toho, že Dejf nebo Milhaus osvítil zídku lemující památník, hledali bychom podstatně déle. Zanedlouho přijel z lesů z hora Indy a spol. Zhasli jsme téměř všechna světla, ať hledají i další. Holli s Jankem na tom byli skoro stejně jako my až na to, že dojeli po poli k potoku a pak se vraceli přes prostor, kde měl stát most. Nakonec našli zelenou, a když už byli v koncích, osvítili zídku a už se chytli. Hafan s Milanem přijeli jako Indy z lesů Hušáku. Doposud nepatrně vedoucí Šmejdi nikde. Asi po hodině se ozvali a po další hodině a čtvrt dorazili. My jsme tuto etapu jeli 13 minut a oni 130. To se vám člověk vždycky na něco upne ;-)

Poslední trasa směřovala k mostku přes náhon tekoucí k biskupickému mlýnu. Až na Janky, kteří to vzali přes Jevíčko, jsme za pár minut byli všichni na místě. Odtud jsme po neoficiálním vyhlášení časů pokračovali společně po polní cestě přes most řeky Jevíčky a koleje Chornice - Jevíčko do Biskupic a dále pak domů. Náš peloton se patřičně natáhl, ale na točně v Rozstání jsme na sebe čekali. Při čekání někdo prohodil, že už na kolo nesedne, někdo litoval, že nevyhrál a někdo uvažoval nad kvalitou své mapy. Na východě se již tvořil světlý pruh a my se rozdělili na partu, co pojede přes Hamperk a přes Linhartice. Doma jsme byli něco málo po čtvrté a ujeli jsme 40-55 km. Milhauzovi jsem, když jsem umytý ulehal, nezáviděl cestu autem do Brna.

Závěrem použiji Holliho hlubokou myšlenku: „Víš, ono se před CC musíš hodně přemlouvat a nikomu se moc nechce, ale když to vše absolvuješ, máš určitě na co vzpomínat a hodně dlouho o tom mluvíš.“

Aladin

foto.giffotografie z akce

www.gif Holliho GPS-trasa na mapě (24 km po otáčku k domovu)

www.gif článek o Cross country 2016