Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Železný kruh 2014

A0245ax.jpgJeden by řekl, že články o setkáních Železného kruhu bych mohl psát přes kopírák, neb jsou si podobné jako vejce vejci. Snad by to mohlo platit v oblasti organizace a zavedených rituálů, ale jinak žádný Železný kruh není úplně stejný jako některý předchozí. Vždy je aspoň trochu jiná konstelace hvězd, mužů, jídla, pití, nálady… a již posedmé také tématu natáčení (ano, i letos vznikl oblíbený videoklip).

Devatenáctý Železný kruh začal v pátek 28. listopadu 2014 tradičním srazem „v pět U plynu“. Letos nás odtud šlo „pěšourem“ osm (Aladin, Milan, Jessie, Kajtl, Pepa, Mirek, Čičák, Martin), a to se ještě Vlastík na poslední chvíli omluvil. Na Kvíčalce k nám přibyl (auto)mobilní zásobovač Zdeněk a později přijeli ještě Boob a „na otočku“ i Vojta. Jelikož se naše „mládež“ (Čičák, Martin, Mirek) klasicky jaksi „zapomněla“ na trati, bylo dost klidu i prostoru na uvaření, snězení a řádné zapití večeře i vyřešení základních filozofických otázek. Zbytek noci pak patřil lehčím a veselejším tématům, odlehčování připraveným zásobám pochutin, okukování rekvizit na natáčení, hudbě a zpěvu… což si obzvláště odolní jedinci protáhli téměř až do rána.

A0245bx.jpgK železnokružní sobotě patří neodmyslitelně kromě vydatné snídaně zejména osvěta. Tématem letošního výchovného semináře byl „nelehký úděl žen mužů Železného kruhu“. Jelikož už léta víme, že než hodina plytkého klábosení je lepší minuta názorné praktické ukázky, věnovali jsme téměř celý den řešení modelových situací ze soužití žen s aktivními (čti nějak potrefenými) muži. Jednotlivé scénky pak byly zachyceny videokamerou, takže výběr z toho nejlepšího máte možnost zhlédnout s námi (odkaz na video dole). Jistě oboustranným zpestřením byl zajímavý moment, kdy se znenadání přímo uprostřed natáčení „bojové scény“, situované někam do Afganistánu, ocitl nic netušící oddíl moravskotřebovských turistů. Vzhledem k tomu, že se nám totéž přihodilo už loni, bylo na místě ujištění, že „jinak jsme opravdu, ale opravdu docela normální“, případně známé „kdo si hraje, nezlobí“ :-)

A0245cx.jpgAž na Martina a Čičáka (hoši, kde jsou ty loňské sliby? ;-) všichni zůstali až do neděle. Po náročném dni přišla v sobotu večer fáze pohody a uvolnění. Boob dobře zahrál a dokonce bych řekl, že nám to tentokrát na poměry i dost dobře zpívalo… jedlo, pilo :-) To jsou ty momenty, kdy je kvíčalovský čas hóóódně relativní a dost pochybuji o tom, zda by se vešel do pověstných rovnic – najednou byla půlnoc! V neděli ráno si chlapci ještě „procvičili“ oblíbené scénky „úklid domácnosti“, „umývání nádobí“, „vynášení odpadků“, „úklid lůžkovin“, „příprava dříví“ apod. a poměrně brzy dopoledne jsme vyrazili k domovu. Plán byl naplněn, „baterie“ na dlouho nabity – co víc si přát? Takže, hoši, dík a bude-li nám přáno, za rok zas!

Jessie

A0245dx.jpgRejžovy poznámky
I když vám to tak po zhlednutí videa na první dojem možná nepřipadne, bylo letošní natáčení hodně náročné a určitě naše snažení posunulo zase o kousek dál. Samozřejmě meze našeho naivního „umění“ nejspíš těžko kdy překročíme, ale je otázka, jestli by to vůbec bylo ku prospěchu věci. Režijní záměr byl tentokrát dvojí - jednak natočit jakýsi hold našim ženám (my samozřejmě víme, že to s námi aktivisty všeho druhu často nemají lehké), jednak jim umožnit si v našem videu také jednou zahrát (my samozřejmě víme, že už léta po tom podvědomě touží, i když by to nahlas nejspíš nepřiznaly). To první problém nebyl, píseň „Ženy mužů“ od Epydemye se přímo podbízela. A problém angažování hereček v ryze chlapském prostředí Železného kruhu se podařilo elegantně vyřešit využitím tzv. pasivní (ne)přítomnosti - má to četné výhody, možná by to stálo za patentování :-)

Samotné přípravy byly úměrné vytýčenému úkolu – tedy náročné. Za poslední týdny před Kruhem počet organizačních emailů, SMS a hovorů určitě překročil stovku. Chlapci-herci to už tradičně vzali velmi odpovědně, za což je velice a rád chválím. A nechtěl jsem po nich vůbec málo! Aby nám snad někdo zase nepodsouval jakýsi pokus o zesměšňování, stereotypy apod., dostali hoši za úkol opatřit si elegantní ženský oděv včetně odpovídajících doplňků (prostě aby vypadali jako ze škatulky, čili žádné tepláky, zástěry apod.). A aby byla motivace ještě větší, bylo dáno, že ve finále jeden každý ztvární „tělo“ vlastní manželky (ať si potom sám doma vysvětluje, proč vypadá, jak vypadá :-). Možná i proto, ale samozřejmě také vzhledem k materiální náročnosti akčních scén, zaplnily natáčecí rekvizity dvě osobní auta a bylo konstatováno, že když si takhle budu vymýšlet dál, bude příště třeba kamion!

A0245ex.jpgZvažte sami, dle mého soudu se náročnost vyplatila. Samozřejmě nějaké ty „mušky“ tam jsou, ale po bitvě každý generál. Tak třeba už vím, že statické scény chtělo snímat s kamerou na stativu a ne v ruce („animace“ by se pak tolik netřásly). Nebo že některé herce bych snad musel přibít, aby sebou pořád „nešili“. A taky jsem si opět ověřil, že současně točit a režírovat náročnější scény prostě dost dobře nejde - spousta věcí a zbytečných „chybek“ se pak neuhlídá (dvorní kameraman Vlastík prostě letos chyběl). Samotné zpracování (tedy střih) natočeného materiálu pak byla práce pro vraha. K uvedenému si přidejte nutnost zachování naprosté konspirace, prohrabávání fotoarchivů (ne všichni darebáci (!) dodali pořádné snímky svých lepších já), ořezávání a další úpravy fotografií, „znásilnění“ střihového programu k účelu, pro který nikdy nebyl určen atd. atd. No trvalo to dlouho, ale určitě to stálo za to a výsledek aspoň pár lidem radost udělal a udělá, nám Železnokružníkům tedy určitě. A pak – to byste snad ani nevěřili, jak se už u toho samotného natáčení pobavíme :-) Jessie
PS. Zveřejnění a obsah videa po předběžném zhlednutí jednomyslně schválili všichni členové ŽK, takže případné protesty prosím adresně dle místa trvalého bydliště :o)

foto.giffotografie z akce (102 ks)

video.gifvideo Ženy mužů (nejen) Železného kruhu na YouTube (4:29)

související článek: Železný kruh 2013