Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Vivat in-line a cyklostezky!

A0242ax.jpgOficiálním otevřením in-line a cyklostezek na Knížecí louce v sobotu 13. září 2014 se Moravská Třebová konečně zařadila mezi města (Svitavy, Ústí, Lanškroun,...), která myslí na své občany i v této oblasti aktivního trávení volného času. Počin jistě chvályhodný, nemluvě o smysluplném využití a zkulturnění doposud opomíjeného koutu města. A o to, zda nový areál bude dostatečně využíván, se určitě není třeba obávat. Už od prvních dnů se zejména v odpoledních hodinách po nových asfaltových drahách prohání spousta nadšenců, přičemž lze předpokládat, že jejich počet poroste. No nekupte si in-line brusle, když máte k dráze pár kroků a kvůli svezení už nemusíte jezdit až kdovíkam! Také rodiny s malými dětmi určitě přivítaly téměř 700 metrů dopravního provozu prosté cyklostezky, na které lze bezpečně učit děti jízdě na kole či je nechat jen tak volně jezdit.

A0242dx.jpgJak ale známo, nenajde se člověk ten, aby se zavděčil lidem všem – což se samozřejmě týká i našich radních. Část veřejnosti kritizuje náklady na areál, které by raději viděla nasměrovány do jiných oblastí, a jsou dokonce jedinci, kteří za věcí hledají (jak je u nás zvykem) úmysly lecjaké a aktivity postranní. Šuškanda šíří konspirační teorie, přičemž nad některými nelze než s úsměvem zakroutit hlavou. No našli byste například v obrazci asfaltových drah umně zakomponovaný a takto zvěčnělý monogram nejmenovaného konšela? Či připomíná vám jejich schéma známé obrazce na planině Nazca v Peru (viz obrázek), údajně usnadňující přistání mimozemšťanů (v místní verzi na náměstí či rovnou na radnici :-)? Prostě lidová tvořivost ani zde nezná hranic a nakonec – pokud se vyhýbá politikaření a osočování – proč se nezasmát, ne?

A0242cx.jpgZ předchozího je snad zřejmé, že projektu fandím (na „inlajnech“ se sice zatím neproháním, ale ještě si dobře pamatuji, jaký problém byl jít si s dětmi někam v klidu a bezpečně zajezdit na kole). Pár drobných vad na kráse se ale nedá přehlédnout. Tak třeba – opravdu by se v rámci víc jak dvoumilionového rozpočtu nenašly prostředky na pár laviček podél tras navíc? Nebo ona „bio“ jezírka – jsou zamýšlena „jen“ pro živočichy anebo i pro lidi? Pokud to druhé, neměla by se asi ztrácet ve vysoké trávě, mohla by u nich být posezení, cestičky… prostě místa pro procházku či oddech. Nebo se jen spěchalo s dokončením a zmiňované časem bude? Opravdu rád bych tomu věřil. Stejně jako tomu, že 300 metrů nové cyklostezky podél plotu hřiště vojenské střední školy (od Písku k vjezdu do školy) je jen první vlaštovkou v tématu Cyklostezky do blízkého okolí Moravské Třebové. Proč je ale nový asfaltový koberec stezky užší, než byl ten předchozí, tomu stejně jako mnoho dalších moc nerozumím. Stejně jako tomu, že je tento frekventovaný úsek označen dopravní značkou „Stezka pro cyklisty“, což předpisů dbalé chodce vyhání na příšerný „chodník“ na protější straně silnice. Opravdu ta nová stezka nemohla být o metr širší a značená pro cyklisty i pěší?

A0242bx.jpgBuďme ale trpěliví optimisté a buďme rádi, že se věci pohnuly správným směrem. Nějaké ty „mušky“ se jistě časem dořeší. Vždyť třeba informační tabule, co že je to z Pastýřky v tom či onom směru na obzoru vidět, už taky od letoška máme. Sice to trvalo pět let, ale máme :-)

Jessie

PS. Za atraktivní fotodokumentaci k článku tímto děkuji manželům Štěpánkovým.

pdf.gif článek Biocentrum je hotovo, do tůní se vrátí život, Moravskotřebovský zpravodaj č. 7/2014, str. 1

www.gif Na Knížecí už oficiálně, a nejen na bruslích (aktualita na webových stránkách města)

 

Komentáře k tomuto článku