Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Metuje z Náchoda do Nového Města

A0214ax.jpgJsou nabídky, které se neodmítají. Když nás Míra s Danou v sobotu odpoledne pozvali ke společné výpravě na Metuji, nebylo uvažování nijak dlouhé. Kolonka „Metuje“ v našem pomyslném vodáckém zápisníku zela prázdnotou, popis řeky vypadal zajímavě a neděle 21. dubna 2013 slibovala pěkný slunný den. Sbaleno bylo tentokrát velmi rychle.

Po krátkém mezipřistání v Mýtě a drobných navigačních komplikacích, způsobených zákeřnými silničními uzavírkami, dorážíme před desátou k mostu v Novém Městě nad Metují (21,6 ř. km), kde se potkáváme s Františkem a kde je také plánovaný cíl dnešní plavby. Po obvyklém přeskupení vodního materiálu se přesunujeme na místo startu (Náchod – Bražec), které nakonec i za doprovodu nezaměnitelné Františkovy navigace v zahrádkách za „modrým mostem s obloukem“ nacházíme (cca 33 ř. km). Zde nás již čeká zbytek dnešní party: Petr, Majka a Mirek. Sečteno podtrženo tedy 8 lidí ve čtyřech (vzducho)lodích.

A0214bx.jpgA0214fx.jpgPřípravy jsou poměrně krátké, takže asi ve tři čtvrtě na jedenáct vyrážíme na vodu. Metuje na tomto středním úseku slibuje příjemné svezení, aspoň tedy za aktuálního vodního stavu, což je 67 cm a 12 kubíků na vodočtu Nové Město – Krčín (limit 55 cm). Začíná se pěkně zvolna, takže je dost času na povídání, focení i rozhlížení se. Už kousek za městem je v údolí řeky na co koukat, s čímž by určitě souhlasili i cyklisté, projíždějící po souběžné cyklostezce. Leč i „fyzično“ vodáka si žádá svoje, a tak posádky brzy vyhlížejí nějaké to občerstvení. „Na ostrovech“ to ještě nedopadlo, ale v Pekle si vodáků a dalších žíznivo-hladových vážit umějí! S krátké zastávky se v příjemném prostředí zahradní restaurace (a vůbec celého areálu) stal regulérní oběd a ve finále byli spokojeni nejen ti, kteří si dali místní specialitu (řízek se zelím a knedlíkem).

Hned kousek za Peklem začíná nedlouhý, příjemně peřejnatý úsek (WW1-2), takže došlo i na špetku toho „adrenalinu“ (ale ve finále jsem musel uznat, že tu přilbu jsem si nasazovat opravdu nemusel ;-) Dál už opět následuje pohodové svezení. Chvilku „mudrujeme“ u prvního jezu (22,9 ř. km), ale nakonec převáží obava o lodě, takže přenášíme (vlevo). Zanedlouho se na ostrohu vpravo nad řekou objevuje Nové Město jako znamení, že cíl je na dosah. Jez na 21,7 ř. km přenášíme vlevo (tady není co řešit) a po asi stovce metrů končíme chvíli po druhé u mostu, kde na nás čeká „suché auto“.

A0214cx.jpgPo převlečení a sbalení vyrážíme asi ve tři na KVČ do města. Na náměstí je díky pouti nejen živo, ale i zmrzlina, kafíčko, pivíčko… Samozřejmě ale nezanedbáváme ani duchovní rozměr – místní zámek a zejména zahrady okolo stojí určitě za zhlédnutí. O půl páté máváme Novému Městu z vyhlídky u silnice a vyrážíme k domovu.

I když tento usek Metuje je od nás něco přes 100 km, určitě to stálo za to. Asi 11 km příjemného svezení v pěkném prostředí + slunný den + KVČ = pohoda!

Jessie

A0214dx.gifLenčiny fotografie (84 ks)

A0214dx.gifPetrovy fotografie (32 ks)

A0214ex.gifPetrův článek o akci

 

Komentáře k tomuto článku