Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Paradájz Pikčr: Karmagedon

A0212ax.jpgPopáté jsme vyrazili na představení banskoštiavnického divadelního souboru Paradájz Pikčr a popáté jsme odcházeli spokojeni a dobře naladěni. Zvěsti, že snad letos soubor na 18. ročník Dnů slovenské kultury v Moravské Třebové nedorazí, se naštěstí ukázaly jako liché a tradičně vyprodaný sál se v pátek 19. dubna 2013 opět po roce dočkal svých oblíbenců.

Letošní hra o pěti dějstvích s příslušenstvím se jmenovala „Karmagedon“ a její děj se (jak jinak) točil kolem blížícího se konce světa. Člověk by neřekl, že se na tak pochmurném „základu“ dá postavit komedie, byť černá. Nuž tedy – dá se. I postavy jako hrobníci, vrah, zmrtvýchvstalí apod. mohou „sypat“ trefné hlášky, košilaté fórky, slovní hříčky, aktuální glosy i „filozofická“ poučení, jak na běžícím pásu. Přidejte si jadrnou slovenčinu, viditelný zápal pro věc, hudební čísla a jste doma, tedy na představení Paradájz Pikčr. Ochotnické divadlo v tom nejlepším slova smyslu. Opravdu byli dobří a vyzdvihovat jednotlivce či jednotlivosti je proto těžká věc. O nesporném komediálním talentu paní Moniky (nově Maňkovské?) jsem psal už několikrát, takže dejme prostor i jiným. Menší, ale perfektně „střižená“ byla např. role sekretářky-pražandy (ostatně celá scéna „nebeský dispečink“ byla podařená). Pokud už bych ale opravdu musel volit jeden výstup, asi bych dal hlas scéně „Zaručeně čerstvá zpráva o vzniku světa“. Už jen ten nápad – rozhovor reportéra komerční televize se samotným Bohem! Při „božím monologu“, ve kterém Stvořitel popisuje svoje problémy s výběrovými řízeními, nespolehlivými dodavateli, subdodavateli, úředníky, legislativou… to prostě nešlo se hlasitě nesmát (dnes by to asi nepostavil :-))) Není divu, že i letos se slovenští divadelníci zaslouženě dočkali trojité „děkovačky“. Bratři Slováci, přijeďte za rok určitě zas, „vaši Moravskotřebováci vám rozumějí“ :-)

A0212bx.jpg A0212cx.jpg A0212dx.jpg

Na závěr je třeba se ještě zmínit o jednom zajímavém momentu večera, neboť jde o věc, která se dle mého soudu jen tak nevidí. No schválně, zažili jste někdy někde ukázku sokolnického umění v uzavřeném prostoru kinosálu? Banskoštiavničtí sokolníci i jejich opeření svěřenci improvizované vystoupení zvládli na výbornou. A řeknu vám, že takový nízký průlet dobře narostlého orla bělohlavého nad hledištěm je zajímavý zážitek. Obzvláště když sedíte v poslední řadě a přistávací „plocha“ je hned za vámi :-)

Jessie

program

související článek: Ilija a Odysea, 20.4.2012 v Moravské Třebové

 

Komentáře k tomuto článku