Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Svratka z Milov do Borovnice

A0211ax.jpgLetošní zima byla dlouhá a čekání na první opravdové jarní dny ještě delší. Víkend 13.- 14. dubna 2013 konečně vypadal podle našich představ a bylo třeba stanovit cíl první vodní výpravy. V rozhodování na téma sjízdnost, dostupnost, atraktivita atd. nakonec dostal přednost horní úsek Svratky. Jak jsme se „ex post“ shodli, byla to dobrá volba.

V neděli 14. dubna 2013 jsme se celkem hladce sešli v 10 hodin u mostu v Borovnici, odkud jsme se přesunuli na start u Milov. Účast: čtyři pálavy (Míra + Dana, Radar + Lenka, Petr + Jana, Jessie + Lenka), jeden kajak (Honza), jedno doprovodné vozidlo & paparazzi (Eva) a dva volně přidružení brněnští kajakáři. Po tradiční pečlivé přípravě (čti: klábosení, ochutnávce buchet a tekutin, focení,…) jsme chvíli před půl dvanáctou vyrazili na vodu. Bylo jí v řece tak příjemně akorát (102-103 cm a cca 3,25 kubíku na vodočtu v Borovnici). Hned po pár metrech přišlo na řadu podplutí první nevysoké lávky, po pečlivých přípravách nijak dramatické :-) Další lávky už potom byly výše, a tak nečinily žádný problém. Vodácké přilby na hlavách se zde ale i tak určitě vyplatí, když ne kvůli lávkám a kamení, tak kvůli větvím určitě.

A0211bx.jpgHned na prvních kilometrech Svratka velmi pěkně teče, je zde několikero peřejnatých úseků (WW1-2), kde se dá vydovádět mezi šutry. Jako téměř vždy ale právě z těchto nejlepších úseků chybí foto a video dokumentace, neboť zde osádky mají jiné starosti a „náhlavní techniku“ zatím nemáme. Pokud by se ale někdo chtěl podívat, jak se nám to z lodí jevilo, doporučuji článek na raft.cz od party, která tu byla asi měsíc před námi (zejména video pod článkem nemá chybu!).

Plavba šla hladce. Ani ve druhé půlce, kde už tolik peřejí není, se člověk rozhodně nenudí. V četných meandrech je to po zimě krásné opáčko ovládání lodi, zvlášť když i zde to teče. Oba jezy jsme sice přenesli („jetelné jen na cizích lodích“), ale ani u této fádní činnosti nebyla nuda. A když už při plavbě nějaká ta chvilka zůstala, tak kolem dokola je na co se dívat (kopečky, chaloupky,…). Přidejte si příjemné jarní sluníčko a nedivte, že jsme se shodli, „že dobrý“. Chvíli před druhou jsme dorazili k mostu v Borovnici. Pak už obvyklá rutina s loděmi a auty, ale stihlo se i závěrečné posezení nad něčím dobrým v borovnickém hostinci.

Hodnocení už vlastně zaznělo – za tohoto stavu rozhodně dobrá volba a doufám, že jsme tu nebyli naposled.

Jessie

A0211cx.gifLenčiny fotografie (75 ks)

A0211cx.gifEviny fotografie (16 ks)

A0211dx.gif Ešusův článek o akci na hrosici.hys.cz

 

Komentáře k tomuto článku