Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana

A0203ax.gifPsát nějak rozvláčně o fenoménu „největšího Čecha“ by v okruhu čtenářů Jessieho stránek bylo asi zbytečné. V posledních letech se jméno všeuměla Járy Cimrmana stále častěji objevuje také ve spojitosti s pojmenováváním muzeí, ulic, domů a dalších objektů. Na kopci u Březové nad Svitavou od roku 2007 stojí rozhledna, hrdě nesoucí jeho jméno.

A0203cx.jpgNa rodinnou výpravu ke kultovní rozhledně došlo 28. září 2012. Pěší část jsme zahájili na náměstí v Březové, kde se dá na náměstí zaparkovat a také v IC koupit turistickou známku. Cesta k rozhledně je slušně značená. Z náměstí se „protáhne“ mezi kostelem a radnicí, pokračuje kolem řeky Svitavy, mine hřiště a podchodem pod železniční tratí zamíří do zalesněného kopce. Cestička do svahu je dobře prošlapaná, neboť tudy vede také naučná stezka „Údolím řeky Svitavy“. Nenáročné stoupání lesem je zpestřeno souběžným úsekem nízkých lanových překážek, na kterých se dosyta vydovádí nejen děti. Opravdu dobrý nápad, navíc vše volně a kdykoli přístupné. Jako bonus je tu také vtipné povídání na téma „Cimrman a lanový park“.

A0203dx.jpgSamotná rozhledna není ze stezky do poslední chvíle vidět a dělá tak čest svému jménu („Dobře ukrytá…“). Nakonec však vpravo její bytelnou, 20 m vysokou dřevěnou konstrukci zahlédnete. Pod rozhlednou jsou informační tabule s technickými daty a samozřejmě také s příslušnou cimrmanovskou legendou. K posezení a občerstvení se nabízí odpočívadlo, včetně ohniště. Výstup na vyhlídkovou plošinu v 15 metrech by neměl činit potíže ani slabším povahám, neboť na rozdíl od „roštových“ schodišť jiných rozhleden zde na prkenných schodech není tolik vidět hloubku pod sebou. Ono s výhledem obecně to není nijak zvlášť oslnivé, jak se můžete přesvědčit z připojených panoramat. Ne že by nebylo vidět nic pěkného, ale „Alpy na obzoru“ určitě nečekejte. Kouzlo této rozhledny je spíše, nejspíš zcela záměrně, právě v té skrytosti. Určitě byl dobrý nápad spojit ji názvem s Jarou Cimrmanem, u kterého se tak nějak automaticky předpokládá jistý svéráz či osobitost :-) A tu zdejší rozhledna má, což pravověrný fanoušek „JdC“ jistě ocení. Výšlap k rozhledně lze také doporučit jako rodinný výlet, oddílovou výpravu či třeba zpestření cestování na trase Svitavy – Brno (z náměstí nahoru to není ani půlhodinka pohodlné chůze).

A0203ex.jpg

východní panoramatický pohled z rozhledny

A0203fx.jpg

západní panoramatický pohled z rozhledny

A0203gx.giffotografie z výpravy 28. září 2012

A0203hx.gifčlánek o rozhledně v MF Dnes, 17.8.2009

 

Na kole z Moravské Třebové k rozhledně Járy Cimrmana

A0203bx.jpgPopisovaná návštěva rozhledny Járy Cimrmana v Březové pro mě osobně byla již druhou v pořadí. Poprvé jsem se sem vypravil na kole 30. září 2011. Byl to nádherný den, kdy „babí léto“ vrcholilo a bylo víc než teplo. K jihu jsem z Moravské Třebové vyrazil po hřebenu a potom dlouhým sjezdem údolím k Březové přes Pohledy a Horní Hynčinu (viz mapka). Po cestě jsem bohužel zjistil, že mě „vypekl“ foťák, a tak výprava byla nafocena pouze mobilem. Byl všední den, tudíž jsem si rozhlednu i okolí mohl v klidu prohlédnout nikým nerušen. Z Březové jsem pokračoval podél řeky Svitavy po cyklotrase 4203 a v Moravské Chrastové obrátil k domovu po trase č. 108. Následné, cirka sedmikilometrové nepřetržité stoupání přes Rudnou jsem si v poledním hicu opravdu „vychutnal“ (vřele doporučuji cyklistům-závodníkům či jiným masochistům). Když jsem konečně vyšlapal na „střechu světa“ nad Janůvkami a na dohled se objevil Křenov, bylo vyhráno – domů už byl jen skok. Pokud se smíříte se stoupáním při návratu (přes ten hřeben se prostě nějak dostat musíte), tak i na kole to od nás na rozhlednu Járy Cimrmana jde. Když si na těch celkových cca 56 km rozumně rozložíte čas i síly, je to pohoda :-)

A0203gx.giffotografie z cyklovýletu 30. září 2011

Jessie

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.