Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Na kole z Litomyšle do Košumberka

A0196ex.gifV sobotu 16. června 2012 se naskytla možnost projet na kole oblast západně od Litomyšle směrem na Košumberk (Luži). Nad podobnými příležitostmi se dlouze nepřemýšlí, ale balí se, nakládají se kola a jede se. Tím spíše, že jsme zase jednou mohli vyrazit všichni.

A0196ax.jpgVylodili jsme se v Litomyšli u benzinky při výjezdu na Mýto a ve 14 hodin nasedli na kola. Naplánovaná trasa měla mít necelých 30 km. Po silnici č. 358 směrem na Morašice, Makov atd. by to samozřejmě bylo o něco míň, ale rušný provoz nás nelákal, takže jsme se drželi pokud možno stranou od hlavní komunikace. Hned u benzinky jsme najeli cyklistickou trasu 4021, které jsme se drželi první polovinu cesty až do Nových Hradů. Byl den jak malovaný. Teplota sice atakovala třicítku, ale naštěstí lehoučce pofukovalo. Co víc si přát?

Za Litomyšlí jsme projeli Nedošínský háj, obec Tržek a pokračovali směrem na Morašice a Újezdec. Krajina je to cykloturistice přívětivá, převážně plochá, žádná dramatická stoupání. První naší zastávkou byl Růžový palouček – známé místo s historií i pěkně upraveným parkem, přímo vybízejícím se na chvilku posadit a oddechnout. A pokud trefíte období, kdy kvetou pověstné místní růže, je i co obdivovat.

A0196cx.jpgPo silničkách lemovaných alejemi stromů pokračujeme směrem na Suchou Lhotu, Příluku a Nové Hrady. Zdejší zámecký areál samozřejmě nelze jen tak minout, takže zastavujeme, obdivujeme a fotíme. Je skutečně co. Ta svatba, ke které jsme se nachomýtli, si nádherné prostředí rokokového zámečku nevybrala určitě jen tak náhodou. U rozcestníku na náměstí se rozhodujeme, zda dál pokračovat nejkratším směrem po silnici č. 357 nebo to „vzít lesem“. V horkém odpoledni celkem očekávané vítězí les, a tak míříme po cyklotrase „7“ na jihozápad. U lesní restaurace Polanka se dopouštíme navigačního omylu, který se nám stává „tak maximálně jednou za deset let“. Těžko zpětně zjistit, zda byly na vině unavené oči, zamlžené brýle či přehřátý mozek, ale místo, abychom uhnuli stezkou doprava do údolí Novohradky, pokračujeme přímo po silnici č. 358. Hádám, že následující neplánované tříkilometrové stoupání k obci Zderaz se zařadí k rodinnému folklóru. V prvních okamžicích po spatření tabule „Zderaz“ nám ale zase až tak do smíchu nebylo. Pozdě ale bycha honit, a tak si zbůhdarma nastoupané metry alespoň trochu kompenzujeme lehce krosovým sjezdem podél Pivnické rokle do Dolan (po značce „modré kolečko“ :-) Ono vůbec to místní  cyklistické značení – asi to chce zvyk, ale stejně – zlaté naše standardní žluté šipky!

A0196dx.jpgKdyž jsme konečně v údolí Novohradky, tedy tam, kde jsme původně chtěli být asi tak před hodinou (nelze nevzpomenout klasické cimrmanovské „…vlivem silného protivětru však nechali Stuttgart daleko před sebou…“ :-), jde dál již vše podle plánu. Slušná, převážně zpevněná cesta nás vede podél říčky přes Chlum až do Bílého Koně (drželi jsme se už raději pěší turistické červené).

A0196bx.jpgZa Bílým Koněm silnice (tj. i trasa 4181) stoupá do kopce, naštěstí nijak dlouhého, a zanedlouho už jsou v dálce vidět věže Luže a Košumberka. Nám se při průjezdu alejí oči ale také stáčely po prvních letošních opravdu zralých třešních. Čas už nás ale tlačil, takže „hupky šupky“ poslední sjezd do města a o půl šesté konečně dorážíme do cíle v léčebně Košumberk (Luže). Na prohlídku místní dominanty – hradu Košumberk – tentokrát čas nezbyl, ale tak třeba zase někdy příště.


Dá se říci, že přes „jisté drobné problémy“, to byl fajn výlet. Byli jsme tentokrát poněkud vázáni místem a časem, ale být to klasická celodenní cyklistická akce, přímo by se nabízelo „točit to“ více na jih, do zajímavé oblasti Maštalí. Dopravu kol do Litomyšle, případně i do dalších možných východišť, je kromě auta možné řešit cyklobusem „Českomoravské pomezí“.  Prostě důvody, proč si takhle nevyjet, už se hledají jen těžko ;-)

Jessie

Fotografie z akce

Související články:
Na kole v okolí Litomyšle
Růžový palouček, Nové Hrady,...

 

Komentáře k tomuto článku