Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Kvíčalovské přezdívky 5 – Čičák

Předkládám další "tutovku" pro "Sdružení kvíčalovských historických kritiků a kritických historiků", ale níže uvedené řádky, to jsou prostě holá fakta. Je příjemné psát o lidech, když při vyřčení jejich jména-přezdívky se vám roztáhne "huba od ucha k uchu" a zavzpomínáte na 45 let života.

Pavel Báča – Čičák (*1966)

A0169ax.jpgA0169bx.jpgDovolím si tvrdit, že přestože je tato přezdívka Kvíčalákům známá a populární, je její vznik zahalen tajemnem. Čičák je synonymum pro srandičky, blbinky, bejkárny a současně pro vášnivé vyznávání a uctívání nepopulární věty : "... jedenáct - jedna!" Snad nikdo v dějinách Kvíčalky "neodsloužil" tolik nočních hlídek za jeden tábor, jako Čičák. SAMOZŘEJMĚ VŽDY NEPRÁVEM !!! :-)

Čičák je to osobnost mnoha zájmů, od sportu (hokej, fotbal, ufoun, gymnastika), přes hudbu (virtuóz na flétnu, saxofon, trubku, kytaru), elektrotechniku (elektrolýza vody, el. kytara, snímače na akustickou kytaru, zesilovač-lampové rádio až po hi-fi soupravy), chemii (domácí pokusy s leptáním okenních tabulek a plechových parapetů, máčení tuhého sodíku v záchodové míse) až po nejrůznější domácí kutění. Jeho pověstné činy se dávno staly legendami, předávanými ústní kvíčalovskou lidovou slovesností z generace na generaci (vzpomeňme namátkou třeba příběh "O fialových gumákách a téměř vyhořelé chatě na Kvíčalce“).

A0169cx.jpgČičák je jedním ze zářných příkladů, kdy přezdívka přesně charakterizuje jejího nositele,viz. např. video ze Železného kruhu 2010, ve kterém ztvárňuje ženu. Podíváte-li se pozorně do tváře oné „ženy“, co vás napadne? ČIČÁK!!! Snad i proto je tolik žádaným hercem, naším "rejžou" často obsazovaným do stěžejních rolí v pověstných „železněkruhových“ videoklipech.

A0169dx.jpgVznik přezdívky je spojen vlastně už s Čičákovým narozením. V období jeho velmi raného dětství někdo z rodiny prohlásil, že je to taková "malá čičinka". No a já si to dobře zapamatoval. Čičinka rostla jako z vody, až z ní vyrostl veliký Čičák. U nás doma mu tak říkáme od nepaměti a i moje dcery mu neřeknou jinak než "strejda Čičák". Přezdívka postupně procházela vývojem. Malá čičinka narostla nejprve v Čičilina, později v Čičose, až se ustálila na Čičákovi. Na Kvíčalce se přezdívka brzy ujala a byla hojně používána především mezi vrstevníky a později i mezi ostatními.

Boob

A0169ex.jpgRedakční poznámka:
Pěkně to Boob napsal, co říkáte? A to i přesto, že se jako Čičákův brácha musel samozřejmě přeci jen držet „poněkud zpátky“. Kdybych musel Čičáka charakterizovat jen jedním jediným slovem, řekl bych asi ŽIVEL. Člověk, kterého je hned „všude plno“, schopný vášnivě diskutovat o čemkoli-kdykoli-s kýmkoli, sypat ze sebe o překot jednu „hlášku“ za druhou, osobitým způsobem udělat „fór večera“ prakticky z čehokoli atd. Ostatně už několikrát tu padlo, že na Železném kruhu „se musí filozofická a jiná vážně-životní témata probrat dříve, než přijde Čičák&spol“. A je-li zmíněn onen „spol“, nemůžeme samozřejmě nejmenovat Čičákova věrného parťáka do pohody i nepohody Martina. Ono určitě není náhodou, že většinu těch zmiňovaných legendárních příběhů „psali“ společně. Věčná škoda pro neznalé, že Boob aspoň některý z nich nepopsal detailněji (to se fakt neomrzí!). Třeba někdo jiný něco „barvitého“ připíše do komentáře. Já, s ohledem na to, že Čičák před pár dny oslavil „45“, si dovolím skončit úvahu přáním, ať mu ta vitalita (v zájmu nás všech) vydrží co nejdéle.

Jessie

Předchozí článek série: Kvíčalovské přezdívky 4 – Jura Endl