Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Železný kruh 2010

A0155ax.jpgOpět se sešel rok s rokem a s blížícím se podzimem se začala čím dál více připomínat myšlenka na setkání s bandou „plantážníků“, která si s drzostí sobě vlastní říká „Železný kruh“. Náhodná setkání s kamarády opět začínala tradiční větou „už za X“, přičemž hodnota X se rychle blížila k nule. A stejně jako pověstný signál „phíal“ se džunglí, jen tentokrát internetovou, rozletěly emaily zvěstující, že dlouho očekávaná chvíle je tu. „My hoši, co spolu chodíme“ jsme totiž minimálně jednou v roce „stejné krve“.

Dosti již ale vzletných slov, i když určitě mají něco do sebe. V pátek 26. listopadu 2010 se nás v pět „U plynu“ sešlo nad očekávání dost, protože dorazila i „omladina“, která si dle vlastních slov chtěla „připomenout, kudy se jde pěšky na Kvíčalku“ (čti „nesehnali jsme tentokrát odvoz“). Takže nás do noci a do sjezdovky vyrazilo netypicky osm, a to nás ještě, ledva jsme dofuněli „ke kříži“, došel Pepa Pohanka. Pak se pravda peloton poněkud roztrhal, protože mlaďoši zřejmě měli nějaký nestandardní seznam občerstvovacích kontrol. Na Kvíčalce už na nás čekal Zdenek s Kajtlem, a když později dorazil Vojta, byl nás obvyklý tucet. Popis následného večerního a nočního dění v chatě by byl srovnatelný s pokusem o věrný záznam situace ve včelím úle, proto toho sebe i čtenáře raději ušetřím. Prostě měli jsme se tradičně po všech stránkách dobře a jediné, co by stálo za výtku, je čas promrhaný sáhodlouhou debatou o „zásadních společenských tématech“, jako např. státní maturitě a školství obecně, rozdílech mezi soukromým a státním sektorem apod. O tom, že tentokrát něco nebylo tak docela v pořádku, svědčí i to, že Martinova „dobrá brazilská“ se tentokrát podávala až ke snídani...

A0155bx.jpgJak už se stalo takřka zvykem, byl součástí železně-kruhové víkendovky také letos osvětový seminář pro muže, tentokrát na téma „Turistikou proti alkoholismu“. Sobotní dopoledne jsme tak převážně strávili na metodické procházce v okolí Kvíčalky, přičemž „téměř spontánně“ vznikl také obvyklý hraný videodokument „Železný kruh na zimní výpravě“ (odkaz dole). Jak se můžete sami přesvědčit, pod pevným vedením zkušené a sehrané dvojice Jessie – Vlastík a za téměř heroických výkonů kamarádů-(ne)herců - přes noc vydatně nasněžilo a dopoledne byla pěkná „kosa“ - vzniklo svěží dílko „o mladých duších v postarších tělech“. Opět nezbývá, ostatně pokolikáté už, před chlapci smeknout, neb vše zvládli s obvyklým zápalem pro věc a s precizností sobě vlastní.

A0155cx.jpgKdyž jsem zmínil počasí, je třeba připomenout, že si s námi ve druhé polovině listopadu pěkně zalaškovalo. Ještě týden před „kruhem“ padaly teplotní rekordy a teploty šplhaly ke dvacítce, aby se takřka ze dne na den vše otočilo a přišel sníh a mráz. Takže zatímco původní scénář předpokládal filmování „výpravy letního typu“, prakticky za chodu byl přepracován na výpravu zimní. Ke škodě videoklipu to určitě není, krásy zimní přírody mají svoje kouzlo, jen herci i štáb při filmování zakoušeli pocity Němců před Stalingradem :-)

Patnácté výjezdní zasedání Železného kruhu je za námi. Jako vždy se až v samém závěru ukázalo, co všechno jsme si „v tom fofru“ nestačili říct (zazpívat, sníst, vypít,...), takže je prakticky jisté, že ho budeme muset příští rok zase zopakovat. Už teď se těším.

S železně-kruhovým pozdravem „Už zítra!“

Jessie

video.gifvideoklip Železný kruh na zimní výpravě (Parta drsnejch dědků) na YouTube (4:24)

foto.giffotografie z akce (40 ks)

související článek: Železný kruh 2009