Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Kvíčalovské přezdívky 4 – Jura Endl

Plním slib a předkládám „Sdružení kvíčalovských historických kritiků a kritických historiků“ ani ne tak další díl „přezdívek“, jako spíše malou vzpomínku na dalšího našeho kamaráda.

Jiří Endl – Jura (*15.1.1967 - † 2.10.2005)

A0153ax.jpgA0153bx.jpgByl mladší než parta kolem Jessieho, ale byl to Kvíčalák tělem i duší. Jirka měl jednoduchou přezdívku, ke které se nevztahoval žádný příběh - byl to prostě Jura. Jak jsem již psal, Jura byl každým kouskem Kvíčalák, kamarád, miloval srandičky a svoje oblíbené šachy. Pro své mládí, bezelstnou a čestnou duši byl často středem pozornosti zkušenějších kamarádů, kteří jej "formovali" pro reálný život nejen na Kvíčalce. A tak se při různých srazech a vzpomínání vynořují vždy nové a nové příběhy a skutky, ve kterých Jura figuruje. Ať už to je "kyselinová aféra" či "baterková story" (podrobnosti nejlépe objasní Čičák s Martinem), nebo slavná krkolomná jízda na saních ze sjezdovky (kdy se sáně rozjely poněkud rychleji a Jura vzhledem k tomu, že byl chlap jak hora, převálcoval a z kořenů vyvrátil vzrostlý šípkový keř, který stál v dráze jeho letu), „smrčkový příběh“ a další a další příhody dokumentující, proč Jura tak dobře zapadl do naší "kvíčalovské bandy". Chytrý a přemýšlivý kluk, který často přiváděl k zoufalství kvíčalovské tvůrce šifer tím, že je rychle a bravurně luštil tak říkajíc „za pochodu“, při kterém se vyznačoval naprosto nepřehlédnutelným znakem všech Endlů, tj. houpavou chůzí.

A0153cx.jpgA0153dx.jpgVždy, když ve svých vzpomínkách na Kvíčalku zabrousím k Jurovi, mě napadne jedna věc, na kterou už bohužel nikdy nedostanu odpověď. Jestlipak nám Jura někdy odpustil všechna ta alotria, která jsme mu tak rádi prováděli? Snad každý si něco ponechává jako vzpomínku na odešlé kamarády. Někdo příběh, jiný oblíbenou hlášku, nějaký předmět. Já mám stále v mobilním telefonu jeho telefonní číslo. Co kdyby...?

Věnováno památce Jiřího JURY Endla.

Boob

 

Využívám práva „šéfredaktora“ a přidávám svůj dovětek.
Je dobře, že staří kamarádi žijí aspoň v našich příbězích a vzpomínkách, když už fyzicky nejsou mezi námi. Co dodat k Jurovi, kromě už řečeného? Bohém s neuvěřitelnou výdrží, ale taky „bulhar“, když na Kvíčalce došlo na chlapskou práci. Široká duše neustále někde na cestě mezi bezstarostným sněním a analytickým myšlením programátora. Robustní postava s křehkým nitrem. Samorost-nemluva, ale i recesista, „pařmen“ a nezaměnitelný zpěvák. Nevypočitatelná osobnost vždy schopná překvapit. Prostě každý z nás je unikát, a tak Jurovo místo v naší partě zůstalo prázdné (pro neznalé – tragicky zahynul při autonehodě). Bohužel už na něj můžeme jen vzpomínat a připíjet na jeho památku, což rádi a pravidelně činíme. Tak (zase někdy) na Juru!  Jessie

A0153ex.jpg A0153fx.jpg A0153gx.jpg A0153hx.jpg

Předchozí článek série: Kvíčalovské přezdívky 3 – Kid

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.