Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Železný kruh 2009

A0128ax.jpgA0128bx.jpgZpráva z tisku (www.kvicalka.cz):
Stejně jako v letech minulých touto dobou, sešla se na Kvíčalce 27.- 28. listopadu 2009 stará parta chlapců-čtyřicátníků alias Železný kruh. Letošní účast byla vzorná, navíc naše řady na sympatický tucet doplnil nováček Pepa Pohanka. Romantičtější veteráni jako obvykle vyrazili v pátek večer na Kvíčalku klasicky pěšky od „Plynu“ přes sjezdovku, zatímco nezralé „mládí“ se nechalo přivézt autem. Vzhledem k tomu, že jsme k chatě dorazili téměř souběžně, prakticky odpadla první, filozoficko-historická část programu, protože přes stále ještě nevybouřené „mlaďochy“ nebylo téměř nic slyšet. Přikročeno tedy raději bylo ihned k druhé fázi programu, to jest přípravě a konzumaci pochutin, tekutin, vyprávění neuvěřitelných historek a žalostnému zpěvu veselých písní. Na četné žádosti železnokruhařů i široké veřejnosti byl i letos do programu zařazen osvětový seminář (tentokrát na téma „Nežádoucí účinky alkoholu na sociální vazby a destrukci osobnosti“), spojený s natáčením doprovodného videoklipu. Zejména tento workshop pojatý jako „škola hrou“ sklidil velký úspěch, neboť především méně zkušení účastníci, kterých byla většina, si pod vedením zkušených instruktorů mohli vyzkoušet modelové situace, související s nadměrnou konzumací alkoholu (viz také připojené fotografie). Železný kruh byl v sobotu stylově zakončen pokřiky přítomných družin. Jen neradi jsme se rozcházeli, byť s myšlenkou, že „příští rok ve stejnou dobu“...

Exkluzivní rozhovor Jessieho stránek s režisérem videoklipu: 

A0128cx.jpgPane režisére,  jak jste se vlastně dostal k projektu Gambrinus 2009?
Volné zájmové sdružení „Stop alkoholu!“, pořádající pod hlavičkou Železného kruhu každoročně seminář na Kvíčalce, mě oslovilo na základě úspěšné spolupráce na loňském projektu Páni kluci 2008. A třebaže jsem pracovně velmi vytížen, na žádost o realizaci tohoto společensky přínosného díla jsem rád kývnul. Svoji úlohu samozřejmě sehrál i nevídaný zájem ze strany herců o další tvůrčí práci pod mým vedením – takové spontánní přízni prostě nešlo odolat.

Je známo, že jste i autorem scénáře…
Kvalitních scénářů i scénáristů je všeobecně málo, kolegové z Hollywoodu by mohli vyprávět (smích). Nemám takové štěstí jako třeba kolega Svěrák, pro kterého píše otec, či někteří další. Vlastně mi to ale ani moc nevadí, neboť, je-li to možné, píši si scénáře raději sám. Mám tak možnost lépe přenést do díla svoje vlastní vize. Navíc scénář klipu Gambrinus byl díky kvalitnímu textu písně Vladimíra Mišíka již minimálně z poloviny hotový.

Jak se vám pracovalo s herci, kteří nemají příliš velké herecké zkušenosti a dokonce ani prakticky žádné osobní zkušenosti s alkoholem?
Herecká nezkušenost většiny aktérů nebyla překážkou, ba přímo naopak – příběh díky ní vyznívá přirozeně a uvěřitelně. S alkoholickou nezkušeností to bylo horší. Zdlouhavé trpělivé vysvětlování a popisování alkoholických stavů a dějů s konzumací alkoholu souvisejících nás stálo spoustu času. Je však pravdou, že pod vedením zkušených instruktorů dosáhli herci brzy téměř dokonalosti a požadované scény sehráli přesvědčivě, jako by je neviděli poprvé. Všem, kteří se na projektu podíleli, vyslovuji nejvyšší uznání a dík.

Oproti loňskému projektu jste se vzdal funkce kameramana. Jaká byla vaše spolupráce s kolegou Endlem? Splnil vaše očekávání?
Jednoduše řečeno – na sto procent! S Vlastíkem nás pojí mnohaletá spolupráce a přátelství, takže jaksi samovolně ten druhý ví, jak asi o věci uvažuje ten první. Nemusíme si proto nic zdlouhavě vysvětlovat. Na Vlastíkovi jsem navíc vždy oceňoval mimo jiné i jeho železnou vůli, důsledný „tah na branku“, smysl pro detail a až puntičkářskou pečlivost. Záběry, které já bych „vzal“, nechával herce často ještě několikrát opakovat, než byl naprosto spokojen. Kvalitního materiálu pro finální střih proto bylo víc než dost, za což mu děkuji.

Pane režisére, na závěr se nemohu nezeptat – plánujete i v budoucnu spolupráci se Železným kruhem na nějakém dalším zajímavém projektu?
Jak už jsem v podstatě naznačil, projekt tohoto typu je pro mě v podstatě příjemnou relaxaci od jednotvárné rutiny. Je to úžasný pocit pracovat jednou za čas v kolektivu opravdu talentovaných amatérů (v tom nejlepším slova smyslu), kteří se trpělivě a pokorně dají vést k hereckým výšinám. Když kolem sebe vidíte ty nadšené tváře s dychtivým výrazem v očích, které jakoby říkaly „ještě, ještě“... Takové partě se nedá říci NE. Bude-li o moje služby i příště zájem a najde-li se vhodný scénář, říkám rozhodně ANO, s těmito lidmi do toho jdu!

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně štěstí i úspěchů v dalších projektech.

Za naše čtenáře se režiséra Jessieho vyptával pisálek Jessie

PS. Vzhledem k množství a kvalitě natočeného materiálů, který se samozřejmě do klipu omezeného délkou písně nevešel, existuje reálný předpoklad, že časem vznikne i plnohodnotné DVD. Z pochopitelných důvodů bude distribuováno pouze řádným členům ŽK. Ještě jednou díky všem zainteresovaným nadšencům. S železně-kruhovým pozdravem „Už zítra!“ Jessie

foto.giffotografie z akce (65 ks)

video.gifvideoklip Gambrinus na YouTube (4:06)

související článek: Železný kruh 2008