Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Operace PVC, 18. dubna 2009

A0105ax.jpgJak je to dlouho, co jsme při tvůrčí seanci na téma „úklidová akce pro veřejnost ke Dni Země“ vymysleli tu trefnou zkratku „PVC“? Už tři roky? Toto letí, toto letí. Takže letos jsme se již počtvrté sešli, abychom Poctivě Vyčistili Cesty nejen v Pekle. Za tu dobu akce získala charakteristické obrysy a snad se i stala jednou z pevných součástí střediskového života. Jak vypadal letošní ročník? Zdánlivě už je to rutina. Stanovit termín akce, připravit a rozmístit plakátky. Kontaktovat Technické služby a domluvit pytle a odvoz odpadu. Napsat pozvánku pro veřejnost do místního tisku a domluvit její vysílání také v městském rozhlase. Pokusit se oslovit a získat ke spolupráci i jiné organizace. Vytvořit grafický návrh účastnické karty (poděkování lesa), namnožit, nastříhat a orazítkovat. Rozdělit účastníky do skupin, přidělit trasy. Pamatovat na zdravotní zabezpečení (jistota je jistota) a na řádné zdokumentování akce, včetně fotografií a článku pro místní tisk. Přesvědčit nebeské úřady, aby akci popřály pěkné počasí a (jako jen nepatrně snazší úkol) také přemluvit některou lepou děvu, aby se ujala klíčové role Lesany. Vlastně to tedy zas až taková legrace není, a to jsem ještě určitě na něco zapomněl.

A0105bx.jpgVýše uvedené jest to více méně plánované. Je však ještě třeba počítat s „kalamitkami“ a „jobovkami“. Např. v okamžiku, kdy už s termínem nelze hnout, přesune na něj spřátelené skautské středisko konání okresních závodů, což odčerpá z PVCéčka víc než tucet dětí a vedoucích. Po dvou týdnech krásného počasí začne odpoledne před akcí pršet. Den a půl před akcí se omluví Lesana, že bohužel nemůže v sobotu přijít a následuje hektická sháňka jiné (budiž oslaveny snad všechny moderní sdělovací prostředky). Den před akcí se na vás se žádostí o interview obrátí regionální rozhlas, což je z hlediska akce jistě přínosné, ale když já tak nerad mluvím (nikdy jsem nebyl obratný řečník, vždycky jsem raději psal). Jak to dopadlo si můžete poslechnout v MP3-souboru dole. Atd., atd., ale dosti již strastí! 

Když to pak opravdu začne, je to v porovnání s fází příprav hojivý balzám. V den „D“, tedy v sobotu 18. dubna 2009 ráno, se nás schází dostatečný počet k pokrytí zamýšlených úklidových tras. Peklem postupuje skupina „P“ tvořená Lasičkami a prořídlým VI. oddílem. Ještěrky jako skupina „H“ procházejí trasu podél cesty na Srnčí. Skupina „S“ v počtu dvou členů (torzo II. oddílu – Pobor a Pepa) čistí trasu přes vrchol Pastviska. Zadní voj, tedy skupinu „K“ uklízející nepořádek na Křížovém vrchu, tvoří vlčata z I. oddílu pod vedením Indyho a Kuby. Suma sumárum je nás asi 45. Oproti minulým letům je nepořádku možná o něco méně, ale i tak se pytle rychle plní, zejména ty určené na plasty, papíry a sklo. Kuriózních nálezů je celá řada (viz fotky, odkaz dole), tím největším je asi stará postel objevená a doslova vydolovaná aktivními Lasičkami kousek od studánky v Pekle. V součtu „s úlovkem“ na Křížovém vrchu jsme i letos naplnili všelijakým neřádstvem minimálně tucet pytlů.

A0105cx.jpgPo pilné práci následuje zasloužený oddech a svačina u altánku v Pekle. Opékaje buřty na připraveném ohni čekáme na příchod paní lesa – Lesany. Nakonec se jí místo omluvené Danky a váhající Ilči stává Eliška. A určitě nelituje, neboť letos chlapci připravili Lesaně opravdu důstojný příchod na scénu – přinesení na ramenou ve stylu starověkých panovníků. Stejně jako nedávno v případě Oldy Šetrného musím poděkovat za zodpovědný a iniciativní přístup partě „lesních skřítků“ (Pobor ml., Pepa, Indy a Kuba). Vymysleli to a připravili opravdu dobře (už jen přinést na místo potřebné rekvizity určitě nebyla legrace). Jak jsem se tak rozhlížel, myslím, že i dětem se tahle zpestřovací herecká etuda líbila a že je to opravdu dobrá cesta k oživení našich akcí (viz Vlastíkův videozáznam dole). Po poděkování účastníkům, včetně charakteristických upomínkových lístků, a finálním úklidu jsme mohli prohlásit letošní Operaci PVC za ukončenou. Mimochodem – letošního PVCéčka se zúčastnil a o věc se živě zajímal redaktor Moravskotřebovských novin pan Strouhal, takže je velmi pravděpodobné, že se o ní v příštím čísle dočteme. Poděkování určitě patří zúčastněným dětem (letos byly opravdu velmi pilné) a všem věci věrným a obětavým dospělákům. Je jasné, že bez vás by to prostě nešlo.

A0105dx.jpgJako hlavní organizátor bych tedy mohl být spokojen, nebýt kaňky v podobě neúčasti neskautské veřejnosti. Přeci jen když na sice skautskou, ale „open“ akci pro veřejnost přijdou asi tři neskauti (a to ještě u některých je to diskutabilní ;-) není něco v pořádku. Buď tedy téma aktivní práce pro životní prostředí nechává naše spoluobčany chladnými (?) nebo jsou ještě rezervy v propagaci (kdo má nějaký nápad na zlepšení, sem s ním). Asi budeme muset chodit v předvečer akce po městě s bubny a písněmi jako komedianti, nebo spojit PVC s něčím šokujícím, třeba s navezením posbíraného odpadu na náměstí včetně transparentu „Les vrací městu“, jak už se prý někde stalo. Pak si nás možná všimne i TV Nova, která jinak o skautech informuje pouze v souvislosti s pedofilií... Přitom jak by to bylo krásné, kdyby nám těch lidí přišlo pomoci víc. Představte si tu vizi, kdy v den „D“ vyrážejí paprskovitě z města zástupy „uklizečů“ vedené skautskými předvoji nejen k Peklu, ale do všech světových stran. Sám pan starosta symbolicky sbírá po krátkém projevu ze země první pohozený plastový obal. K všeobecné pohodě vyhrává country kapela a místní cukrárny a pohostinství poskytují za každý nasbíraný pytel odpadu zajímavé slevy. Darzi rozdává fundované a vtipné interview zcela obklopen shlukem reportérů celostátních televizních a rozhlasových stanic... stop, teď už jsem to fakt asi přehnal ;-) Zpátky na pevnou zem – doufat a bojovat budeme prostě dál. Třeba i proto, abychom opětovně přesvědčili spoluobčany, že nejsme potrhlá parta sektářů (jak nás stereotypně s oblibou vykreslují některá média), ale aktivní lidičky se zájmem o to, jak vypadá svět kolem nich. Howgh!

A0105ex.jpgV závěru článku bych ještě chtěl vnést trochu světla do poněkud nepřehledné situace, která vznikla okolo obsazení prestižní role Lesany v příštích ročnících PVC. Zdá se, že nenávratně pryč jsou doby, kdy jsem musel v zájmu obsazení této klíčové postavy nasazovat veškerou svoji výmluvnost. Dnes existuje pořadník, obsahující jména bývalých, současných a určitě i budoucích Miss Kvíčalka. Ale k věci. Lesanu 2010 si pevně zabookovala Jitule a nedovedu si představit okolnosti, za kterých by si tuto poctu nechala ujít. Ostatně již letos pilně trénovala potřebné rituály (např. správný posed na „servírovacím tácu“), jak se můžete ostatně přesvědčit sami na fotografiích z akce. Pro rok 2011 počítá pořadník s Plyškou (slib je slib) a až do roku 2012 se „propadla“ letošní žhavá kandidátka Danka. Obdobně se svým chvilkovým zaváháním letos připravila o výhodnou pozici Ilča (je mi líto, ale příští šance bohužel až v roce 2013). A to už dorůstají a o místo na slunci, tedy roli Lesany, si říkají další děvčata, jako např. Zuzka, Žárovka, Ája,... a celá řada dalších. Koho vybrat a ostatní neurazit? Jako reálné vidím jedině každoroční pořádání výběrových konkurzů s tím, že aktuální Miss Kvíčalka by měla jistý automatický postup do užšího výběru. Bude s tím sice práce navíc, ale nějak si určitě poradíme. Ostatně soudím, že o místa ve výběrové porotě bude zájem veliký. Viďte, chlapci ;-)

Jessie

Fotografie: Jessie a Lenka,  Indy,  Darzinka

Video: Co Vlastík natočil před a při příchodu Lesany

Audio: záznam vysílání ČRo Pardubice 17.4.2009 , živý vstup (přes mobil) v 17:40

Článek o akci v Moravskotřebovském zpravodaji č. 5/2009, str. 5

Článek o akci v Moravskotřebovských novinách č. 5/2009, str. 3

Plakát - pozvánka na akci

Pozvánka zveřejněná v Moravskotřebovském zpravodaji č. 4/2009, str. 7

Informace o předchozích ročnících Operace PVC