Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

O kole a Velikonocích

A0103ax.jpgSpousta nadšenců určitě letos vyjela na kole dříve, někteří blázni jezdili i přes zimu. My to ale bereme tak, že každé roční období má prostě svoje a že na kolo se sedá, až jsou uskladněny běžky. Letos bylo toto mezidobí s ohledem na domácí stavební práce a jiné podniky trochu delší, a tak jsme vyrazili na první jarní projížďku až o velikonoční neděli 12. dubna 2009. Vzhledem k předchozí sobotní plavbě a následnému dohánění plánu velikonočních příprav jsme se na kolo dostali až v pozdní odpoledne. Vlastně to ale ničemu moc nevadilo, neboť počasí bylo téměř letní. Jen trasu jsme zvolili z těch nejkratších, tj. naši oblíbenou: udánská hájenka - „červený potok“ (pod Hřebečských hřebenem) – Boršov – M.T. To je asi 12 km na slabou hodinku příjemné „kochací“ jízdy :-)

A0103bx.jpgBylo opravdu krásně. Příroda už pochopila, že to jaro myslí vážně a začala jednat. Všude čerstvá zeleň, jarní květy v trávě, jarní nálady ve vzduchu. Člověk neví, kam by se dřív podíval. Všechno je to nové, neokoukané a po dlouhém čekání vzácné. Zimou zlenivělé nohy si zase pomalu zvykají na pedály. Není ale kam spěchat, o kilometry nebo čas dnes určitě nejde. Pro mě osobně je to navíc první svezení na novém krosovém kole, a tak si doslova vychutnávám každé šlápnutí, každou změnu převodu, kdejakou nerovnost na cestě... marná sláva, proti mému starému „mezkovi“ je tohleto plnokrevník. Na druhou stranu ale tímto  končí milosrdné obelhávání sebe sama – co teď nevyjedu, bude jen o mých nohách, plících a krevní pumpičce ;-)

A0103cx.jpgZ příjemné projížďky šupky dupky zpátky domů, neb zdaleka vše na zítřejší „mrskút“ ještě není připraveno. Jarně vygruntováno a krásně velikonočně vyzdobeno už dávno je (to naše maminka umí náramně), ale pořádnou žílu ještě upletenou nemám, sotva jsem dopoledne stihl opatřit vhodné proutky. Ještě že mi děvčata s pletením „osmipramenky“ pomohou, dvě ruce jsou někdy opravdu málo. Nakonec třeba se jim ta dovednost bude někdy hodit, kdo ví, jaké  „dovedy“ si jednou namluví ;-)  A chlap bez poctivé, čerstvé a nejlépe vlastnoruční žíly si vajíčko nebo jinou velikonoční pomlázku snad ani nezaslouží. Vždyť přeci „šlehání dívek symbolizuje předání svěžesti, pružnosti a zdraví mladého jarního prutu...“, jak praví tradice. O vztahu k velikonočním tradicím jsem se rozepsal vloni, mám za to, že z té lepší stránky by se  ustupovat nemělo. Ani já nemám rád velikonoční extrémy, ale zajít po pár návštěvách, popřát zdraví, přátelské slovo ztratit, nějakou tu laskominu zapít střídmou sklenkou – no kdy jindy, když už ne o Velikonocích? A pak – Velikonoce k našemu jaru prostě patří a jaro, to já rád!

Jessie

 

Komentáře k tomuto článku