Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Betlémské světlo 2008

A0092ax.jpgUtíká to, utíká – letos jsme organizovali přivezení Betlémského světla do Moravské Třebové a jeho předání spoluobčanům už po jedenácté! A je příjemné zjištění, že u nás světlo za ta léta už zdomácnělo a že druhou dekádu „akce Světlo“ jsme myslím zahájili více než důstojně. Nad přípravami a organizací jsem si musel loni trošku postesknout, letos mohu jen chválit a věřte mi, že to dělám mnohem raději.

A0092bx.jpgJako první zvedla „hozenou rukavici“ mojí nenápadně nápadné listopadové výzvy Efka. Takže perníčky pro účastníky se letos pekly u Burianů. A přestože perníčky Efka pekla poprvé, povedly se jí s Dejvovou a Kateřinčinou pomocí velmi dobře. Podle toho, co vím,  bych řekl, že si to pečení docela užili, jak se můžete nakonec sami přesvědčit na připojených fotografiích (odkaz dole pod článkem). Doufám, že se o nějaký zajímavý nebo pikantní detail z pečení Efka s námi podělí třeba prostřednictvím komentáře. Tak jako tak - moje první uznalé „umí“ míří k Burianům.

A0092cx.jpgDalší, kdo se k výzvě postavil skautsky, byly Lasičky. Napečené perníčky bylo totiž potřeba také nazdobit, aby pěkně vypadaly a oko i duši potěšily. Zdobilo se 12. prosince v rámci lasiččí schůzky u nás doma v kuchyni a bylo to, pane, něco. Tyhle štěbetalky, ty toho nabrebentí! Pod Lenčiným dohledem a Pavlínčiným a Terčiným vedením ale také odvedly kus práce. Některé perníčky byly velmi pěkné, některé milé a některé i řekněme poněkud neobvyklé, ale všechny určitě ve finále potěšily ty, kteří je od světlušek dostali. Vždyť přeci od srdce dávané nemusí být technicky dokonalé. Když si k tomu přidáte, že se přitom děvčata i něco užitečného přiučila, tak si myslím, že to nemělo chybu a takto nějak by to asi mělo skautsky-výchovně vypadat. Navíc v závěru ještě holky stihly nacvičit i koledu, takže jsme v den D opět po letech začínali Betlémské světlo „živě“. O všem se opět můžete přesvědčit na vlastní oči na připojených fotografiích a za sebe i za vás posílám Lasičkám vděčné „umííí“.

A0092dx.jpgNevděčné úlohy těch, kteří v sobotu ráno časně vstali a čekajíce na svitavském nádraží mrzli, se letos ujali Darzi a Darzinka. Na vlak od Brna čekali společně s naší výpravou tradičně také svitavští a poličští skauti. Vyzpovídat je přišla šéfredaktorka Svitavského deníku paní Navrátilová a bylo u toho podle všeho docela veselo. Ostatně přesvědčit se opět můžete z několika připojených fotografií (možná škoda, že nebyl pořízen video nebo alespoň audiozáznam ;-)  Letošním plusem bylo dle Darzinky zapalování světla ze širokých vrat poštovního vagonu (kdo to zažil, ví, že předávka je docela frkot), mínusem naopak ne úplně „košer“ ústroj některých předávajících i přebírajících skautu. Je to zdánlivě detail, ale když se pak nějaká taková „strakatá fotka“ objeví v novinách, vrhá to řekněme zbytečný stín na celou akci. To ale nebyl případ naší delegace a to ani nemluvím o tom, že náš náčelník poskytl interwiev (=hovořil na veřejnosti)! Nejen proto Darzi i Darzinka také „umí“.

Pak samozřejmě také kopa nenápadné „černé“ práce na pozadí. Zařídit propagaci akce na veřejnosti (regionální tisk, městský rozhlas, veřejné instituce...). Poděkování všem, kteří plakátek někam umístili. Až na výpadek, tj. neotištění pozvánky v Moravskotřebovském zpravodaji kvůli jakémusi „informačnímu šumu“ na lince MěÚ – Kulturní služby, byla dle mého názoru letos propagace velmi dobrá. Orlíci zorganizovali tradiční umístění schránek do moravskotřebovských kostelů a následnou roznášku světla těm, kteří si pro něj nemohli v neděli přijít osobně. I jim patří naše „umí“.

A0092ex.jpgPo všech těch přípravách nadešel v neděli 21. prosince „den D“. A rovnou řeknu, že se vydařil a snad zúročil všechno úsilí do něj vložené. V 17 hodin zahájily předávání světla veřejnosti Lasičky a Ještěrky zpěvem vánoční koledy na schodech muzea. Následoval můj obvyklý krátký projev a už Berušky přinášejí špalírem Orlíků Betlémské světlo. A potom už zapalování svíček a lampiček, rozdávání vánočních perníčků a skautských kalendáříků, přání pěkných vánočních svátků ze všech stran. Prostě příjemná atmosféra, pohoda, známí, přátelé... ostatně přesvědčit se opět můžete sami z připojeného minividea. Měl jsem pocit, že tak rychle ta slabá hodinka rozdávání světla ještě nikdy utekla a že tak nějak by to asi mělo vypadat. I účast byla velmi pěkná (možná i historicky největší?), těžko spočítat to hemžící se a shlukující se mraveniště, můj odhad je tak 80-100 lidí. A věřím, že spokojených lidí, od malých dětí až po seniory. Moje poslední závěrečné DÍKY tedy patří všem, kteří se na tomto príma večeru přímo či nepřímo podíleli. Abych zase ale jenom nechválil a neděkoval (a taky dostál své pověsti ;-) tak samozřejmě pár drobností by se ještě vylepšit dalo. Beru to ale tak, že něco si také musíme nechat pro příští ročníky, ne? Podařené Betlémské světlo 2008 je za námi, těšme se na to příští!     

Jessie