Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Cesta na severozápad, 8. června 2008

V neděli 8. června 2008 jsme již poosmé organizovali pro veřejnost cyklistickou akci „Cesta na severozápad“. Nebudu se tentokrát příliš rozepisovat o detailech; o tom, jak to vypadalo na letošní „Cestě“, nejlépe vypoví připojené fotografie (díky všem, kteří poskytli) a další materiály (viz odkazy pod článkem). Takže jen základní informace a osobní postřehy:

Trasa
Tradiční problém. Stav cest v oblasti je rok od roku horší. Kritický je zejména lesně-polní  spojovací úsek mezi udánskou a kunčinskou silničkou. Poté, co jsem zde najezdil v týdnu před akcí přes třicet kilometru, jsem se (ač nerad) musel přiklonit k variantě „tam a zase zpátky“. Předchozí deště byly v lese znát a každý další, který visel ve vzduchu, by byl problém (obzvláště když pořádáte akci na Medarda). Jak trasa včetně kontrol nakonec vypadala, se můžete přesvědčit na obrázku.


Traťové kontroly
Na zabezpečení 16 kontrol a Startu+Cíle se podílelo 33 pořadatelů, za což jim patří čest a sláva. Osoby a obsazení:
 
A0080ax.gifStart & Cíl: Lenka, EvíK., Dáša
K1: Vozatajská zkouška (poslepu s dvoukolákem): Indy
K2: První pomoc při cestovních úrazech: EvaV, Demi
K3: Fyzická zdatnost: Darzi
K4: Lukostřelba: Aladin
K5: Chůdy: Darzinka
K6: Lanová lávka: Míra, Honzina, Pepa Gečňuk
K7: Krizové situace (homeless, drog. dealer): Dan a Honza Marvanovi
K8: Zkouška odvahy (setkání s mutantem): Pavlínka, Veronika
K9: Obchod (+ opice): Kuba Trčka a Holi
K10: Šamanka od Kalné vody (určování ingrediencí poslepu): Evička
K11: Lov na bizony (pneu): Siky, Jump, Sekáč, Pobor
K12: Střelba ze vzduchovky: Vlastík, Žilet
K13: Zkouška intelektu (logické hry): Kafka
K14: Jak rozveselit smutné zálesačky aneb X-faktor: Ilča, Marťa
K15: Chřestýšovo tajemství (poznávání předmětů v pytli): Zuzka, Terka
K16: Holičství a kadeřnictví: Plyška, Béďa

A0080bx.jpgK obsahové náplni kontrol (jelikož mi po poslední organizační schůzce zůstal někde v podvědomí poněkud nepříjemný pocit). V přípravné fázi jsem vyzýval k iniciativě, neboť je dobré aspoň třetinu (lépe polovinu) kontrol proti předchozímu roku obměnit a kde pořád ty nové neotřelé nápady brát, že. Byl jsem docela překvapen, že se letos i nějaké nápady objevily. Že jsem všechny nadšeně nepřivítal opravdu není tím, že jsem tak ješitný a že všechno musí být tak, jak já chci. Snažím se jen udržet nějaký jednotící prvek (moto, příběh akce) a taky nějakou tu „laťku“. K tomu příběhu – je až s podivem, že i po těch letech pořádání ne všichni docela chápou, na co si tam hrajeme (ano, je to hra!). Že je to příběh o putování divočinou, která klade na odvážlivce všestranné nároky a vytvářející rámec pro celou řadu zajímavých aktivit i nenápadného poučení. V rámci hry předkládáme vzor člověka, který se dokáže spolehnout sám na sebe (příp. blízké) a jít za svým cílem do neznámého prostředí. Také tímto se vymezujeme vůči podobným akcím, které pořádají jiné organizace (např. Pohádkový les apod.). A je to také šance nenásilně ukázat veřejnosti některé tradiční skautské činnosti, byť zabalené v „zálesáckém“ hávu. Že někde někdo házel kostkou nebo hrál „Kloboučku hop“ (prosím, berte jen jako příklad!), to brzy zapomene, ale že „u těch skautu lovil bizony“, to mu třeba v paměti uvízne. A jsme u toho druhého, co mě pořád ještě trošku „pálí“. Neplatí samozřejmě pro všechny, ale na většině kontrol bych hrozně rád viděl trošku stylovější a odlehčenější navození situace a zadání úkolu. Příklad - připravíte si třeba pěkný kostým, ale pak skoro nemluvíte nebo zadáte úkol holou větou. Čeho se bojíte? Trocha „komediantství“ je zde opravdu na místě. Vždyť si vzpomeňte třeba na úvody do her na táboře. Co je vám bližší, když vám někdo třeba na začátku Zlatonosného potoka suše oznámí  „běžte a najděte v potoce co nejvíc lesklých plíšků“ nebo když nějaký nadšenec sehraje hereckou etudu na téma „Umírající zlatokop“?  Tipnu si, že to druhé. Zkuste to příště, zatáhnout ty drobečky víc do příběhu a do hry, dělá to opravdu hodně – viz letos třeba nápad s opicí u obchodu, atmosféra „u bizonů“ apod. Předem díky. A ještě jednu věc – sbírejte dobré nápady, kudy chodíte (akce, kurzy, časopisy, knížky...) a nenechte si je pro sebe (nebo si je aspoň zapište). Za rok (a to jsou čím dál kratší ;-) je budeme potřebovat!
 
Organizace a průběh
Na rozdíl od Darziho chválím rád :o) takže letos jsem byl spokojen a chválím. Nakonec nás bylo na kontroly a další dost, a když jsem se na ranním pořadatelském srazu podíval na přítomné z pohledu věkového profilu, byl to radostný pohled. Pokud mládí vydrží zápal a nasazení, o pořádání podobných podniků se nebojím. Výborná byla letos i spolupráce se Zdravím městem a městským úřadem Moravská Třebová obecně. K již tradiční mediální podpoře letos přibyla i výrazná podpora materiální a finanční. Poprvé jsme nemuseli veškerý potřebný materiál shánět, kde se dá, a i možnost nabídnout účastníkům malé občerstvení a drobné upomínkové předměty byla určitě všem příjemná. Hodně se také líbily sponzorované účastnické placky (Danko, ještě jednou díky za super nápad i finální realizaci). Letos vyrazilo na „Cestu“ rekordních 75 účastníků. O tom, zda, jak a s čím byli spokojeni, se můžete dočíst i v návštěvní knize (odkaz dole), kterou jsme jim zkusmo letos poprvé nabídli. Všechno klapalo, nikomu se nic zásadního nepřihodilo – co víc si přát?

K dalšímu zlepšení informovanosti o akci jsem vytvořil speciální webové stránky Cesty na severozápad (cnsz.wz.cz). Chci zde postupně soustředit maximum informací o „Cestě“ a doufám, že pomohou i při propagaci dalších ročníků (lépe než z letáku či krátké zprávy se z nich pozná, o co vlastně jde). Obsahově budou stejné jako příslušný „svazek“ v Jessieho skautském archivu, ale nová adresa, určená především pro veřejnost, je přeci jen více „mediální“ ;-)  Pomozte prosím s její propagací mezi svými známými.

Děkuji všem, kteří přiložili ruce k dílu a jakkoli pomohli, a také všem, kteří přemohli přirozenou lidskou lenost a neváhali v neděli dopoledne vyrazit na „Cestu“.

Jessie

Fotografie z trasy

Indyho fotografie z kontroly č.1 (vozík)

Darzinčiny fotografie z kontroly č.5 (chůdy)

Plyščiny fotografie z kontroly č.15 (kosmetický salón)

Eviny fotografie ze startu a cíle

Pidi-video z kontrol

Zápisy účastníků v návštěvní knize

Mapa trasy CnSZ 2008

Článek o akci zveřejněný v Moravskotřebovském zpravodaji č. 7/2008, str. 10

Pozvánka na akci zveřejněná v Moravskotřebovském zpravodaji č. 6/2008, str. 10