Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Betlémské světlo 2007 – jaké bylo

O Betlémském světle už byla nedávno řeč. V pozvánce na akci jsem se vás pokusil přesvědčit, abyste nejen v co nejhojnějším počtu přišli, ale se i jako správní skauti aktivně zapojili. A jak to nakonec dopadlo? Troufám si říci, že dobře. Ale nepředbíhejme a vezměme to postupně.

A0066ax.jpgFáze první – přípravy
Hned úvodem malé povzdechnutí - jak by se to organizovalo, kdyby na výzvu o pomoc vzápětí pršely „z lidu“ konkrétní nabídky typu „my ti tam Jessie s Xxxxx zazpíváme koledu“ nebo „my ti na schůzce vyrobíme/nakreslíme/upečeme… a doneseme „to a to“. No řekněme si rovnou, nic nepršelo, ba ani nekapalo (když nepočítám zvěsti „z druhé ruky“, že někdo někde říkal, že snad něco chystá). S blížícím se termínem narůstala deprese, neb kromě skautských kalendáříku z TDC jsem neměl jistého téměř nic a jubilejní desáté předávání BS hrozilo býtí stejným, jako kterékoli předchozí (a pověstný prapor nakláněl se povážlivě k zemi ;-) V kritických chvílích mě naštěstí podržela vlastní rodina, když mě moje paní a dívky naprosto překvapily napečením stovky krásných perníčků na rozdávání (ještě jednou velké díky). A pak se to nějak protrhlo a ozval se Luďa (lampičky), domluvili jsme se s Mírou (kasičky a roznáška), přesvědčil jsem Berušky (světlonosičky)… a tak se to „za pět minut dvanáct“ nakonec začalo celkem dobře "rýsovat". Ale říkám rovnou – lidi, BS není Jessieho show, je to vizitka nás všech a podle toho by ten přístup a iniciativa měly také vypadat!

A0066bx.jpgSobota 22. prosince – do Svitav pro světlo
Přivezení světla jsem si vzal letos dobrovolně na starost, protože jsem chtěl akci zase po čase  řádně zdokumentovat a také si zase jednou užít tu fajn atmosféru okolo. Na svitavském nádraží jsme se potkali s poličskou a posléze i svitavskou výpravou pro světlo. Vlak měl 15 minut zpoždění a tak byl čas i na pár slov. A pak už to šlo velmi rychle. Rychlík přisvištěl, brněnští skauti – světlonoši na pár chvil vystoupili a za chvilku uháněli dál na Českou a Pardubice. Jen plamínky v našich lampičkách svědčily o tom, že to všechno byla pravda… Naštěstí jsme s Lenkou vše natočili a nafotili, a tak se můžete sami přesvědčit (odkazy na minivideo a fotografie jsou pod článkem).

A0066cx.jpgNeděle 23. prosince – předávání světla v Moravské Třebové
Před pátou odpolední jsme se sešli před muzeem. Vše probíhalo podle plánu. Krátký úvodní proslov, kluci ze dvojky vytvořili světlu slavnostní koridor a Berušky ho důstojně přinesly na schody. A pak už se za doprovodu koled zapalovaly svíčky, lampičky i lucerničky, rozdávaly perníčky, kalendáříky i úsměvy a přání pěkných Vánoc i štěstí v novém roce… atmosféra, jak má být. Lidí bylo plno (možná i stovka?), kromě veřejnosti i mnoho „našinců“, skautů aktivních i bývalých. Za mnohé například Květa Weissarová (pro mladší - manželka bývalého střediskového vedoucího Ladi Weissara - na videu ta dojatá paní v 7. minutě). Bylo to „bezva“ prohodit pár slov v předvečer Vánoc… asi to světýlko má opravdu něco do sebe ;-) Kdo tam byl, ten to zažil, kdo ne, může se podívat na fotky a minivideo (dole pod článkem, omluvte horší kvalitu zapříčiněnou nevalnými světelnými podmínkami). Asi v půl šesté jsme se pomalu rozcházeli, až na „Mírovu partu“, před kterou ještě stál úkol doručit světlo na pět adres ze schránek předem rozmístěných v třebovských kostelech. A to je čekala mimo jiné cesta až do Boršova…

Takže snad opravdu mohu říci, že se akce vydařila. Ještě jednou velké díky všem, kteří se zapojili a pomohli, ale určitě i těm, kteří „jenom“ přišli. A pokud jste si s Betlémským světlem přinesli domů i něco navíc, splnila akce svůj účel…

Jessie

Fotografie z akce

Minivideo z přebírání světla na svitavském nádraží

Minivideo z rozdávání světla v Moravské Třebové

Kompletní videozáznam bude k dispozici také ve formě DVD.