Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Betlémské světlo 2007

A0063ax.jpgV neděli 23. prosince 2007 v 17 hodin u muzea nabídneme již po desáté zájemcům v Moravské Třebové Betlémské světlo. Je to k neuvěření, ale opravdu ho přivezeme v předvánočním čase do Moravské Třebové už po desáté. Vysvětlovat proto detailně, o co běží, by asi opravdu bylo nošení dříví do lesa. Berte následující řádky jako pozvánku a zároveň i malé zamyšlení, proč si udělat čas a přijít. A budu po vás chtít neuvěřitelnou věc – abyste přišli nejen vy sami, ale abyste s sebou vzali i své svěřence, děti, příbuzné a přátele!  

A0063bx.jpgPlamínek světla zapáleného v Betlémě k nám putuje vlakem z Vídně, kde ho rakouští skauti předávají již téměř dvacet let skautským delegacím z celé Evropy. O historickém podtextu i novodobých dějinách této akce je možné se dočíst například zde. Naši skauti pak Betlémské světlo rozvážejí po vlastech českých, moravských i slezských tak, aby se dostalo k co nejvíce zájemcům z řad veřejnosti. Možná někoho napadne otázka: „A má všechno to úsilí nějaký smysl?“ Setkal jsem se i s názorem „já jsem nevěřící, mě se to netýká“. Jistě – primární myšlenka vychází z křesťanských tradic. Plamen zapálený v rodišti Ježíše Krista je pro věřící symbolem naděje, míru, lásky a přátelství. Ale nepotřebujeme takový symbol všichni, ať už se k víře hlásíme, či nikoli? Není snad oheň od nepaměti spojován s pocitem tepla, dostatku a bezpečí? Kdo z nás může říci, že po tak zdánlivě samozřejmých věcech v dnešním uspěchaném, neosobním a nelítostném světě občas nezatouží? Proč nedat průchod těmto citům alespoň v magickém čase Vánoc?

A tak neváhejte a přijďte. Vánoce by neměly být opravdu jen o nekonečném shánění a hromadění dárků, pečení, uklízení a podobných „radostech“, ale i tom, že se lidé na chvíli zastaví, setkají, vzájemně obdarují a potěší. Nabízíme vám možnost se potkat, popřát si pěkných Vánoc a odnést si domů plamínek naděje. A to není tak málo, jak by se mohlo zdát. Neváhejte a přijďte.

Jessie

Plakátek – pozvánka na akci

Pozvánka zveřejněná v Moravskotřebovském zpravodaji č. 12/2007, str.7

Komentáře k tomuto článku