Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

750 let Moravské Třebové

O víkendu 14.- 17. června 2007 Moravská Třebová slavila 750 let od založení města. Ponechme stranou celkem malicherné spory o to, zda právě ten letošní rok je zrovna ten historicky „pravý“ k těmto oslavám, a připomeňme si alespoň pár momentů z nich, neb jednou se bude říkat „to byl ten rok, kdy město slavilo tři čtvrtě tisíciletí“. Nešlo být samozřejmě u všeho, protože programová nabídka oslav byla na místní poměry opravdu bohatá. V pátek večer jsme se byli (dílem ze zvědavosti, dílem jako doprovod ratolestí :-) podívat na vystoupení skupiny Mig 21. Skupina, a zejména její frontman Jiří Macháček, nezůstala nic dlužna své „šoumenské“ pověsti (mimo jiné ve finále zazněla i zpívaná národní hymna) a zaplněné náměstí se dobře bavilo. Účast na koncertech byla obecně velmi slušná a rušno bylo i na k náměstí přilehlých v ulicích. Přijelo hodně cizinců a třeba Holanďané si zpívali i cestou do Třebovské restaurace. Kulturní akce probíhaly na náměstí, na zámku, no a samozřejmě stánky, stánky a zase stánky…

A0037ax.jpgSobotní část začala v jednu hodinu odpoledne slavnostním průvodem okolo náměstí, kterého se zúčastnil i v kočáře jedoucí prezident republiky Václav Klaus. Ten poté i krátce neformálně promluvil z pódia. Mimo jiné zaznělo i to, že Moravská Třebová bývala a i dnes je hezké město a že to, jak bude vypadat v budoucnu, záleží na jejích obyvatelích, resp. radních (…nenechte si zde uprostřed města postavit nějaký moderní věžák nebo třeba knihovnu :-) Prezident dostal darem od města kolekci kravat z Hedvy a láhev Biskupické slivovice; město od Pardubického kraje pak perníkový čtyřlístek pro štěstí.

Celou řadu odpoledních vystoupení jsem neviděl, proto je nemohu hodnotit, ale večeru určitě dominoval koncert skupiny Čechomor, ve které působí také místní rodák Karel Holas. Vzhledem k jejich repertoáru i způsobu podání je to zejména v našem kraji jistě „srdeční záležitost“ a tomu odpovídalo i plné náměstí posluchačů. Myslím, že organizátoři zvolili skupinu pro finále večera opravdu velmi dobře, protože koncert měl vynikající atmosféru a hlavně Čechomor, to je muzika, na které se shodnou mladí i starší. Na přeci jen „bigbít“ možná trochu zvláštní, ale je to tak. Díval jsem se kolem sebe - pokyvoval, podupával a ke konci i zpíval snad skoro každý, bez rozdílu věku. Prostinké lidové texty, nekomplikované, ale řízné melodie rezonující s čímsi uvnitř nás… prostě někde to tam z dob dávno minulých je, jen to pustit ven! A kluci z Čechomoru tomu výrazně pomohli, byl to úžasný zážitek.

A0037bx.jpgVečer byl korunován parádním ohňostrojem na téměř již noční obloze nad náměstím. Nádhera! Přes rozprasky barevných jisker a kouřový opar pozoruji monument radniční věže a napadá mě, co všechno už za ta staletí asi z výšky „viděla“. S trochou pýchy si v duchu říkám, že naše město nazývali „Moravské Atény“, když se třeba americkými prériemi toulala jen stáda bizonů. Možná bychom si měli podržet trochu té hrdosti a nadšení dnešní noci i pro dny příští, ty všední…

Hodnoceni oslav nechám jiným. Jako vždy se určitě najde dost těch, kteří budou říkat, že to či ono mělo být jinak a že se zbytečně utratila spousta peněz atd. atd. Pokud ale bylo cílem oslav město „připomenout“ vlastním obyvatelům a „do světa“ oznámit, že tu bylo a bude, pak dle mého názoru splnily svůj účel.

Jessie

Tucet fotografií z akce

Program oslav (PDF)

 

Komentáře k tomuto článku