Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Cesta na severozápad 2007

V neděli 10. června 2007 pořádali moravskotřebovští skauti v prostoru mezi Moravskou Třebovou - Udánkami, Kunčinou a Hřebečským hřbetem již po sedmé cyklistickou akci pro veřejnost "Cesta na severozápad".

To se tak krásně řekne i napíše…ale toho úsilí, co se za tím skrývá! Zkusme si to zrekapitulovat: stanovit termín (musí všeobecně vyhovovat), napsat pozvánku na akci do regionálního tisku, domluvit vyhlášení místním rozhlasem, vytvořit plakát a rozšířit ho, pozvat zástupce tisku a další hosty, připravit startovní průkazy, diplomy a odměny pro účastníky, vymyslet vlastní či zapracovat cizí nápady na náplň kontrol, stanovit trasu a nejméně dvakrát ji předem projet (a doufat, že nebude pršet a vše se nebude na poslední chvíli měnit), natisknout čísla a motta kontrol, připravit křídu, fáborky, ukazatele, nápisy, připínáčky… a hlavně – sehnat minimálně 20 nadšenců, kteří obsadí a připraví si kontroly, a zapálit v nich dostatečně silný plamen nadšení, aby k věci přistupovali obětavě, iniciativně, spolehlivě, v pohodě, s humorem…prostě skautsky. Leč téměř nemožné se opět podařilo :-)

A0036ax.jpgPo páteční, lehce infarktové schůzce (málo nás, málo nás, kde jsou všichni ti lidi?) se v neděli ráno scházíme v 7:45 u požární zbrojnice v Udánkách. Tradiční čekání na pár opozdilců a tempem přeukrutným vyrážíme na trať rozmístit kontroly (název, obsazení a motto):

Start – Cíl (Lenka, Eva K., Dáša)

K1: Zkouška intelektu (Evička)
Když ti to moc "nepálí", když nemáš "Filipa" nebo "všech pět pohromadě", zůstaň raději doma v bezpečí, v divočině ti těžko někdo poradí. Ale pokud si troufáš, předveď se!

K2: Fyzická zdatnost (Darzi)
Čeká tě dlouhá a namáhavá cesta. Ověř si hned na jejím začátku, že na to máš!

K3: Lukostřelba (Aladin)
Když dostane zálesák chuť na čerstvé maso a střelný prach do pušek je zrovna navlhlý, přijde na řadu zbraň starobylá, leč spolehlivá - luk. Dokážeš s ním něco ulovit?

K4: Lanová lávka (Míra M. + Kečup)
Zkus si (nanečisto), jaký je to pocit, balancovat při putování horami na vratkých lanových lávkách nad hlubokými hrozivými stržemi...

K5: Krizové situace (bratři Márvové)
Na cestách můžeš potkat různé lidi a zažít i nepříjemné situace. Zachováš si chladnou hlavu a zvládneš je?

K6: Obchod (Kuba + Honza)
Poslední obchod před dlouhou cestou pustinou. Je třeba doplnit tenčící se zásoby a řízením osudu v jediném dostupném obchodě prodává potrhlý obchodník. Dokážeš u něho nakoupit?

K7: Setkání s nerudou (Vlastík)
Křižovatka. Kterou cestou dál? Nejlepší by bylo se někoho zeptat, ale poblíž je jen nemluvný divný chlapík, který nevypadá právě ochotně. Podaří se ti ho obměkčit dobrým vtipem a získat na oplátku potřebnou radu?

K8: Řezání dřeva (Jump)
Když přijde noc, nebo čas na přípravu jídla, či je třeba usušit mokrý oděv, je nutné rozdělat oheň. A ten aby hořel, potřebuje dříví. Umíš to s pilou? Uřízneš poleno?

K9: Sbal se a utíkej! (Sekáč)
Na cestě divočinou hrozí neustálé nebezpečí. Zálesák musí být stále ve střehu, třeba i ve spaní. Dokážeš v případě nebezpečí rychle sbalit své věci a opustit tábor?

K10: Honácká zkouška (Indy)
Máš možnost si přivydělat trochu peněz na další cestu jako honák krav, ale to bys to musel umět s lasem. Dokážeš chytit rohatou krávu do lasa?

K11: Technická zručnost (Pavlínka + Terezka)
Když se na cestách divočinou něco poláme, porouchá, přetrhne či rozbije, je třeba šikovných rukou, které věc dokáží opravit? Máš takové "zlaté české" ručičky a vynalézavý mozeček?

K12: Rančerská zkouška (Darzinka + Rolda)
Chceš-li po dlouhé době okusit dobrého čerstvého mléka, musíš si ho na ranči sám nadojit. Dokážeš to?

K13: Holičství a kadeřnictví (Danka, Nikča, Marťa)
To nejhorší už máš za sebou, ale divočina zanechala na tvé tváři a vlasech drsné stopy. Proč nevyužít možnosti a nenechat se před návratem do civilizace trošku zkrášlit v místním holičském a kadeřnickém salónu?

K14: Střelba ze vzduchovky (Mirek)
Zálesáka bez pořádné pušky si snad ani není možné představit. Ale ani sebelepší puška sama cíl netrefí! Ukaž, jak máš přesné oko a pevnou ruku!

K15: Rozhovor s hluchoněmými (Plyška, Terka, Zuzka)
Cíl už je skoro na dohled, když potkáváš zvláštní pocestné. Rád by ses jich na něco zeptal, ale jsou hluchoněmí. Dokážeš jim předvést otázku pantomimou tak, aby pochopili, na co se jich ptáš? 

A0036bx.jpgNakonec se zadařilo a všechny kontroly byly obsazeny podle plánu. Personální mezery se podařilo zaplnit z rezerv (díky Vlastíku, Dášo, Mirku…!). Jistý šok nám připravil pouze traťový úsek mezi 11. a 12. kontrolou, silně rozbahněný po noční lokální průtrži (přitom u nás nepršelo!), navíc hned po ránu rozježděný pilnými zemědělci. V duchu si představuji ty komentáře projíždějících maminek a babiček, ale „kosti jsou vrženy“, jedeme dál (nakonec to naprostá většina účastníku „vzala sportovně“ ;-)

Dokončuji první okruh a vyrážím na trať podruhé, tentokrát ve snaze nafotit na kontrolách aspoň pár pěkných akčních fotografií. Mezitím odstartovalo 54 účastníků, a tak usilovně šlapu, abych jich co nejvíce dojel. Kontroly byly dobře připravené i provedené (viz fotografie), pokud se o někom nezmiňuji, není to proto, že bych jeho kontrolu hodnotil hůře. Opravdu jen pár postřehů: Mírova lanová lávka byla letos fakt „drsňárna“, bezdomovec a drogový dealer fakt neměli chybu (jen doufám, že děti pochopili, v čem bylo „jádro pudla“ ;-), obchod byl naprosto perfektní (pro příště jen zlepšit „průchodnost“),  chcete-li se pobavit s Vlastíkem poslechem "dětských" vtipů, můžete zde, omladina na K8-K11 byla technicky a organizačně výborná (jen by to možná chtělo dát trošku víc tomu nosnému příběhu = méně vážně, více recesního „herectví“), „koza“ a „holení“ byly novinky (dle ohlasů se moc líbily), na nemluvné „bábušky“ pod slunečníkem jsem zíral i já (a to už něco pamatuji :-), Start-Cíl fungoval jako vždy precizně … dost, stačí, lepší opravdu vidět, než o tom jen číst.   

Co říci závěrem? Všichni účastníci zdárně zvládli nástrahy čtrnáctikilometrové trati i kontrol a zasloužili si účastnický diplom i drobné odměny. Počasí nám přálo a hlavně nikomu se nic nestalo. Padesát čtyři účastníků je sice méně než loni (škoda), ale dle odposlechnutých ohlasů se letošní „Cesta“ velmi líbila. Třeba se to „roznese“ a příště to bude s účastí zase lepší… Všem, kdo jakkoli pomohli s organizací, patří velké DÍKY! Pro ostatní - zvažte, až budete zase hlasovat pro to, že příští jaro opět uspořádáme „Cestu“, zda to myslíte vážně a zda jste ochotni, třebas i přes osobní oběti, přiložit ruce a hlavu ke společnému dílu. Ono to fakt bez lidí dost dobře organizovat nejde.

Jessie

Fotografie z akce

Mikro-video z 9. kontroly zmiňované v článku

Audiozáznam vtipů ze 7