Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Kvíčaláci v Bratislavě

A0234ax.jpgPro neznalé by se asi patřilo začít malým historickým úvodem. Někdy v roce 1979-80 si výprava našich zástupců, vyslaná na celostátní setkání mládeže v Bratislavě, přivezla kromě zážitků také čerstvě navázanou „družbu“ s jednou z bratislavských pionýrských skupin. Jelikož šlo o lidičky (Milka, Miro, později Katka a další) naší „krevní skupiny“, začala „Bratislava“ záhy jezdit v létě tábořit k nám na Kvíčalku. A činí tak dodnes, takže se aspoň občas potkáváme na táboře, u táboráku apod. Když se loni na podzim naskytla možnost skrze Katčino pozvání se zase jednou do Bratislavy vypravit, neváhali jsme ani chvíli.

A0234bx.jpgV průběhu nezbytné přípravné fáze postupně „vykrystalizovalo“ složení výpravy (Boob s Radkou, Kajtl s Bárou, Aladin s Jiřkou, Jessie s Lenkou, tj. celkem osm), počet aut (2), množství a složení proviantu, dárek pro hostitelku… a spousta dalších věcí (to víte, když se chystáte do vyspělé eurozóny, není to legrace :-). Když už i Boob začal číst e-maily a vcelku promptně na ně odpovídat, bylo jasné, že jde opravdu „do tuhého“ :o) Nicméně vše jsme nakonec zvládli a v „Den D“ v pátek 9. května 2014 po třetí hodině odpolední vyrazili směrem na Brno a Bratislavu. Cesta proběhla hladce, a tak jsme se už v půl sedmé vítali s Katkou na okraji Bratislavy. Další stylové přivítání chlebem a slovenskou whisky pak proběhlo před GYM BARem u stadionu Interu Bratislava (Pasienky), kde jsme byli ubytováni. Následující seznamování, degustace pochutin, povídání a společný zpěv písní tesklivých i rozverných se pak protáhly dlouho do noci…

A0234cx.jpgNa sobotu nám Katka připravila prohlídku Bratislavy, kterou jsme zahájili výšlapem na Slavín, odkud je mimo jiného i pěkný výhled na město. Poté jsme se přesunuli na Bratislavský hrad, kde Kajtl (naštěstí :-) před pomníkem „krále“ Svatopluka veřejně nepřednesl připravenou historicko-kritickou analýzu, čímž od rána vyhrožoval. Živi a zdrávi jsme tak mohli pokračovat v prohlídce historického centra Bratislavy. Zhlédli jsme četné památky (kostel sv. Martina, radnici,…) i stavby významem současné (parlament, sídlo prezidenta, sídlo vlády a dalších úřadu, institucí apod.). Od naší vzorně připravené hostitelky se nám dostávalo fundovaného a zajímavého výkladu (a i když jsme se opravdu hodně snažili, nepodařilo se nám ji žádnou „poťouchlou“ otázkou nějak zásadně zaskočit :-). Bratislava příjemně překvapila – přehledné, svěží město se spoustou zeleně a přívětivými obyvateli, kteří spontánně naváží rozhovor či ochotně odpoví na dotaz. Náš zážitek byl jistě umocněn i slunečným pohodovým počasím, které snadno dalo zapomenout na nějakou tu případnou drobnou vadu na kráse města. Při vší té turistice jsme samozřejmě nezapomněli ani na plytké životní potřeby, takže byla i zmrzlinka, pivíčko/kafíčko v „The Dubliner Irish pub“ a pozdní oběd v zajímavém „Hostinci U deda“. Půlka z nás si pak ještě přidala procházku podhradím starobylého Děvína na soutoku Moravy s Dunajem – místa, kudy procházela historie, ale kde se dá podél Dunaje velmi příjemně procházet i dnes :-) Není divu, že po tom všem putování jsme měli „ucabrtané“ nejen nožičky, takže večerní posezení tentokrát nebylo nikterak dlouhé.

A0234dx.jpgPo vydatné nedělní snídani (dobře holky napekly, dobře!) a „odbydlení“ ubytovny jsme s Katkou ještě jednou vyrazili do města. V plánu byl známy most SNP a nedaleká Magio pláž. Bohužel předpověď, včetně té „norské“, přesně vyšla, takže před jedenáctou začalo pršet a procházku jsme museli poněkud zkrátit. I tak ale Aladin stačil pomocí skautských metod spočítat a pak i experimentálně prokázat, že Dunaj zde má na šířku minimálně 280 metrů, což později potvrdil i průvodce. Mě zase překvapilo, že Dunaj opravdu „teče“ – výletní i nákladní lodě plující proti proudu měly co dělat. Poslední pohledy na Bratislavu, rozloučení s Katkou na výpadovce a odpolední bezpečná cesta k domovu, dešti a žalostné „břeclavské“ D2 navzdory (řidičům „UMÍ“).

Jako „účastníci zájezdu“ jsme se shodli, že to byl vydařený výlet. Katce, ale i Maťovi, Ivanovi, Janovi,… patří náš velký dík za perfektně připravenou akci a přátelské přijetí. Kromě mnoha jiných dojmů jsme si určitě odvezli i poznání, že i zde žijí lidé jako my, s velmi podobnými radostmi a starostmi, že nejmíň půlka Bratislavanů prošla Kvíčalkou a že bychom se mohli v téhle partě sem tam potkávat nejen na Kvíčalce. Což si myslím, že – sečteno podtrženo – za trochu té naší i evropské měny určitě stálo. Díky všem, co u toho tentokrát byli.

Jessie

foto.giffotografie z akce: Lenka a Jessie Katka

mapa.gif mapka s přibližnou trasou našeho putování po Bratislavě, © Katka