Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Železný kruh 2012

A0204ax.jpgSedmnácté setkání dospělých chlapců, sdružených do tzv. Železného kruhu, se uskutečnilo o víkendu 30.11. – 2.12.2012 na Kvíčalce. A jakkoli by se mohlo zdát, že se drželo v „zaběhaných kolejích“, přineslo samozřejmě i četné nové prvky a podněty.

Letošní novinkou byl například na internetu běžící „odpočet“, takže každý (moderními technologiemi políbený) „železnokružník“ si mohl kdykoli přesně zjistit, kolik času ještě zbývá do „dne D“. Náhodná setkání a organizační korespondence tak získaly novou kvalitu a výroky „už za…“ na přesnosti (v tomto směru veleben budiž pokrok :-) Klasikou byl naopak páteční sraz „v pět u plynu“ (letos se nás zde sešlo šest) i to, že jsme po cestě na Kvíčalku opět zanechali „mlaďochy“ daleko za sebou (díky čemuž ale zase zde již čekající Zdeněk nezmrzl). Když se pečlivě udržovaným „hadroletem“ přihnal Pepa a z jakési inventury (neupřesnil čeho) nechal přivézt Boob, byli jsme pro páteční večer kompletní (Vlastík, Vojta a Kajtl se tentokrát omluvili).

Tradiční úvodní „vaječnou pochoutku“ bylo letos možno zapít točeným pivem, neboť nedávný padesátník Milan správně pochopil, co se od něho očekává, a přivezl nám dárek ze Svijan. Už tak hlubokomyslná debata tím samozřejmě dostala nový rozměr, hlášky na razanci a smích na intenzitě. Aladin, obětavě obsluhující pípu, byl překřtěn na „agenta z Miltry“, neb obsah prvních jím natočených sklenic připomínal spíše mléko než očekávaný zlatavý mok. Padl bezpočet historek (některých i nových :-) a o nejrůznější legrácky nebyla nouze. Velmi se například ujala hláška „sósede, nebel be kaléšek“ z epizody „Králíci se nedočkali“ série „Okno do hřbitova“ (ČT1, 29.11.2012, možno zhlédnou v archivu ČT). Pěkných hlášek je tam víc, ostatně natáčelo se v Biskupicích. V dobré náladě se noc začala překlápět k ránu, došlo samozřejmě i na „dobrou brazilskou“ a ve finále i na pár hodin „spánku“.

A0204bx.jpgA0204cx.jpgVelká část soboty byla věnována tradičnímu osvětově-výchovnému semináři, jehož letošním tématem byl „báječnej mužskej svět“. Kromě důkladného teoretického rozboru problematiky bylo hlavní náplní praktické cvičení, spočívající v natočení hraného dokumentu (již pátého), který se humorně a s nadhledem vypořádává s různými zažitými klišé. A troufnu si neskromně říci, že se nám to opět podařilo. Dokument bude po sestříhání samozřejmě zveřejněn, do té doby nabízím alespoň fotografie z natáčení (odkaz pod článkem). Jako „rejža“ každoročně chválím své „herce“ – letos to zkrátím: „Byli fantastičtí!“ A ze všech obvyklých superlativů letos „vypíchnu“ vzornou materiální přípravu na natáčení a obětavost. Vždyť našel se například i takový, že když se mu do plného batohu rekvizit už nevešel spacák, nechal ho doma! Kdo by to do toho Martina řek‘… Natáčení bylo v pohodě, počasí nám (na rozdíl od pátku a neděle) v sobotu přálo, skoro všechno se točilo maximálně „na druhou“, a to i přes to (zlojazyci tvrdili právě proto), že nám chyběl tradiční kameraman Vlastík. Nakonec doufám, že naše výkony brzy posoudíte sami.

Závěr sobotního odpoledne a večer už byl v klidnějším duchu. Rozloučili jsme se s Čičákem a Martinem, kteří „už museli“, a později vypravili i Kajtla, který přeci jen aspoň na pár hodin nakonec přišel. Do vítězného konce jsme dotáhli „boj“ s Milanovým „dárečkem“, došlo i na nějaký ten zpěv - prostě dál už klasika. Letošní prodloužení akce až do neděle věci očividně prospělo, myslím, že bychom u toho měli zůstat i pro příště. Jako všechno příjemné i setkání Železného kruhu pekelně rychle uteklo, tak „ahoj“ zase za rok, odpočet už běží. I když kdo ví, dost možná se v roce 2013 na Kvíčalce sejdeme dřív než v listopadu…

Jessie

A0204gx.gifDodatek z 9.12.2012: Splnil jsem slib a před chvílí vystavil na YouTube video z letošního Železného kruhu (odkaz níže). Co o něm říci? Možná to není taková „pecka“ jako některá předchozí; akční thrillery se holt točit a stříhat už asi nenaučím :-) Ale jako „hraný dokument“, zachycují aspoň něco z atmosféry našich Železných kruhů, to snad špatné není. Berte to prostě jako další pokračování volného cyklu „svět podle Jessieho“, tzn. s nadhledem a sebeironií. Vždyť až jednou, nedej bože, začneme sami sebe brát příliš vážně, už to snad ani nebudeme my. Skvělou základnu takovému pohledu na svět poskytla písnička Miroslava Donutila. V originále je to řízná irská „vypalovačka“ The Orange and the Green, kterou si můžete poslechnout třeba v podání skvělých The Irish Rovers. Dokonce i originální text alespoň náladou odpovídá našemu záměru, neboť barvitě a s humorem popisuje, jaké to je, když je otec zapřisáhlý irský protestant (orange, tedy oranžový) a matka ortodoxní katolička (green, tedy zelená), čili jinak velmi vážný irský problém.

A0204ex.giffotografie z akce

A0204fx.gifvideo Báječnej mužskej svět na YouTube (5 min)

související článek: Železný kruh 2011