Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Novinky z historie Kvíčalky

A0202ax.jpgZdálo by se, že „bílých míst“ v historii Kvíčalky již není mnoho. Opak je však pravdou. Zatímco o její předválečné historii toho víme zejména zásluhou našeho „dvorního“ historika Jirky Šmerala relativně dost (např. statě v Kronice Kvíčalky a Kvíčaláků, nebo článek v TŘESKANu č.61), poválečná léta již zdaleka tak dobře zmapovaná nejsou (viz např. poznámky JŠ, 2008). Pro naše středisko byla Kvíčalka „objevena“ v roce 1968 a od roku následujícího byla a je nepřetržitě využívána pro táboření a další činnosti. Co se však na Kvíčalce dělo před „rokem nula“?

A0202bx.jpgZajímavé informace přinesla jedna nenadálá návštěva letošního tábora rodičů s dětmi 15. srpna 2012. Na Kvíčalku zavítal pan Jaroslav Kusala, aby si zde připomněl zážitky z mládí. Z jeho slov vyplynulo, že chatu na Kvíčalce (tehdy ještě stála pod hrází Bahňáku) využívala po dobu jeho vojenské služby (srpen 1967 – srpen 1968) jako základnu parta kluků-trampů z moravskotřebovské vojenské školy (V.T.O. = vojenská trampská osada). A nezůstalo naštěstí jen u slov. Pan Kusala laskavě poskytl Jirkovi Šmeralovi a Evě Kubínové kopie svých zápisků a fotografií z oné doby (viz odkaz pod článkem). Že na Kvíčalku, ani na ideály z mládí nezapomněl, dokazují jeho slova: „…cílem mé vzpomínkové mise mělo být porovnání dnešní Kvíčalky s dobou, kdy v ní hospodařili „nějací trempíři“. A bylo to velmi příjemné setkání, za které Vám i paní Evě děkuji. Po návratu domů jsem si znovu – a tentokrát mnohem důkladněji – prošel několik vašich webových stránek. Moc mě těší, že Kvíčalka z našich mladých let se změnila na tak intenzivně provozovanou skautskou základnu a držím vám palce. Já udržuju kontakty s vsetínskými TOMíky, v jejichž oddílech trávily své dětství i naše děti. Možná znáte jednu z jejich „základen“, chalupu Kusalíno nad Vsetínem. Elektrika na sluneční panely, voda ze studánky, kadibudka v lese. Jezdí na ni tomíci z celé republiky. Tak to je naše bývalá chalupa...“ Co k tomu dodat než nám známou pravdu, že „každý, kdo někdy tábořil na Kvíčalce a nechal při tom srdce i mysl otevřené, odnesl si kousek tohoto podivuhodného místa s sebou“ ;-)

K osobě pana Kusaly se sluší dodat, že RNDr. Jaroslav Kusala je vsetínský pedagog, autor mnoha odborných a cestopisných publikací (mj. z Podkarpatské Rusi), člověk všestranný a aktivní. Jeho přispěním a ochotou jsme získali další (a doufejme, že ne poslední) střípek do mozaiky kvíčalovské historie. Tento článek berte prosím jako stručnou a rychlou informaci o nově získaných materiálech. Je nepochybné, že Jirka Šmeral časem téma řádně zpracuje do podoby, jakou si určitě zaslouží.

Jessie

A0202fx.giffotografie a oskenované dokumenty

 

Komentáře k tomuto článku