Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Paradajz Pikčr: Ilija a Odysea

Na představení banskoštiavnického divadelního souboru Paradajz Pikčr se u nás doma, stejně jako asi v mnoha jiných moravskotřebovských domácnostech, vyloženě těšíme. Již mnoho let tvoří jeden z nosných pilířů Dnů slovenské kultury v Moravské Třebové (letos 17. ročník). Paradajz Pikčr už prostě u nás mají své publikum a i letos bylo v kinosále muzea „vyprodáno“. Věřím, že být ve městě větší sál, dokázali by ho naplnit také. I v pátek 20. dubna 2012 totiž diváci odcházeli z představení s úsměvem na rtech a pohodou v mysli. A to v dnešní nelehké době není vůbec málo – no schválně, kde něco takového dnes pořídíte za opravdu symbolických 20 Kč?

A0192ax.jpgLetos uváděný „kus“ měl název „Ilija a Odysea“ a podtitul „antický sitkom s takmer antibiotickými účinkami“. Rovnou je třeba říci, že s homérovskou klasikou mělo představení vazbu opravdu jen velmi volnou a tradičně bylo prošpikováno zcela aktuálními satirickými hláškami a tématy, a to dokonce včetně našich regionálních, což obecenstvo kvitovalo s povděkem. V antických kulisách se v šesti více méně samostatných obrazech řešila společenská témata zcela současná, jako válka, móda, korupce, intriky, manipulace veřejným míněním („tady posílají pytel otázek a tady je k nim pytel odpovědí“ :- ) apod. To vše, jak už je u Paradajz Pikčr zvykem, s hudbou, zpěvem a pohybem (viz také předchozí články). Tomuto představení možná oproti předchozím hrám trošku chybí silnější jednotící linie (příběh, postava), tentokrát nám chvíli trvalo, než jsme se v něm „našli“. Když ale předkládanou formu vezmete za svou, už se jen nefalšovaně bavíte. Všichni aktéři jsou dobří (a zase před nimi, jako herci-ochotníky, smekám), ale představení opět gradovalo zejména při vystoupení Moniky Hricové. Například její alkoholicko-deliritické podání věštkyně Pýthie, to fakt nemělo chybu, to byl herecký koncert. Jestli to takto opravdu kdysi v Delfách vypadalo…, tak bůh ochraňuj řeckou a potažmo i naši demokracii :-)

Slovenští divadelníci se zaslouženě dočkali trojité „děkovačky“, včetně potlesku ve stoje. Budeme doufat, že k nám opět za rok s něčím podobným přijedou (scénáristce i režisérce držím palce). Chcete-li aspoň na chvíli zapomenout na všední starosti a příjemně se pobavit, přijďte. Nesmíte ale váhat, lístky jdou doslova „na dračku“!

Jessie

Oficiální stránky souboru Paradajz Pikčr

Fotografie z představení „Ilija a Odysea“: Lubomír Lužina   Marian Garai

Související článek: Slepačí bujon (o představení 15.4.2011 v Moravské Třebové)

Program Dnů slovenské kultury v Moravské Třebové 2012

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.