Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Olda Šetrný 2012

A0187dx.jpg20. ročník – to už je důvod trochu zavzpomínat, zralým připomenout a mládí obeznámit. Myšlenka na střediskovou soutěž ve střelbě ze vzduchovky se narodila někdy v zimě 1992-93. Bylo nedlouho po obnovení činnosti Junáka a generační obměně vedení střediska. Hledaly se nové nápady na oživení činnosti. Byla to doba velkých myšlenek a ještě většího hledání, kudy a jak jít ve středisku dál. Doba, kdy začal vycházet střediskový časopis Věstník (pozdější TŘESKAN), na základě kvetoucího roveringu vznikla mj. třeba Cross-country, atd. atd. Požadavek zněl „vymyslet nějakou střediskovou akci, která by se dala uspořádat v zimě a nejlépe bez ohledu na počasí“. Když se naskytla možnost využití kryté střelnice tehdejšího vojenského gymnázia, dostala akce poměrně rychle reálné obrysy. K autorství názvu „O zlatou kulku Oldy Šetrného“ se bez mučení přiznávám, ostatně nese poměrně zřetelný „rukopis“ :-) Ještě k té poskytnuté střelnici – dnes to bereme (stejně jako třeba zapůjčení Písku) málem jako samozřejmost, ale tehdy, relativně krátce po změně režimu, to zdaleka tak samozřejmé nebylo. Bylo třeba přesvědčit, navázat dobré vztahy a hlavně získat důvěru, aby se tehdejší „vojenská pevnost“ otevřela civilistům z města. Poděkování vedení vojenské školy za spolupráci rozhodně není ani dnes žádná formalita.

A0187bx.jpgPrvní ročník „Oldy Šetrného“ se konal 13. února 1993 a jak se sami můžete dočíst ve Věstníku č. 3/1993, str.5, nebyl žádnou „dírou do světa“ (účast pouhých 31 soutěžících). Nicméně tradice byla započata, počet účastníků rostl rok od roku a akce získala pevné místo ve střediskovém kalendáři. Samozřejmě bych jako „duchovní otec“ byl rád, aby tomu tak zůstalo i v letech příštích, ale jako vždy a všechno je to především o lidech. Dokud bude pro koho a hlavně s kým, bude (nejen) „Olda“. Moudří vědí, že tradice je základ, na kterém se dá budovat. Z tohoto pohledu je, po zániku společných táborů a v éře převažujících odstředivých tendencí, Olda Šetrný vlastně poslední „čistokrevnou“ celostřediskovou akcí pro děti (Cross-country je pro rovery a starší, „bojovka“ pod hlavičkou Patocy, Cesta na SZ a Betlémské světlo hlavně pro veřejnost… možná ještě PVC, ale to je také „open“ a ještě mu není ani deset). Tak vidíte, kam jsme se to v tom vzpomínání až dostali. Položit si ale čas od času otázku „Kdo jsme a kam směřujeme?“ určitě není od věci.

A0187cx.jpgLetošní 20. ročník se dle mého mínění i vyslechnutých ohlasů vydařil. V sobotu 3. března 2012 se ho zúčastnilo 93 osob, což je více než loni a blíží se na dohled dosavadnímu rekordu z roku 2008 (105 účastníků). Příprava nebyla úplně jednoduchá, ale nakonec vše dopadlo a šlapalo dle plánu, včetně časového. Odstříleno bylo poměrně rychle a (bohu díky) se nikomu ani tentokrát nic nestalo (poděkování partám na palebných čarách a evidenčně-výpočetnímu centru). O smysluplné vyplnění volného času se i tentokrát na čtyřech stanovištích postaraly mladé rádkyně a vedoucí (i jim patří dík). Stejně jako vloni zaujala elektronická střelnice a ukázka sportovních zbraní (chvála Indymu & spol.). Prostě správní lidé na správných místech = záruka úspěchu.

A0187fx.jpgKaždý rok se snažím, aby se „Olda“ aspoň trošku odlišil od těch předchozích (…to byl ten ročník, kdy…). I proto jsem rád, že se letos povedla hned dvě taková vylepšení. Díky přízni velení vojenské školy a ochotě majora Mirka K. se do programu podařilo po letech vrátit kdysi běžnou ukázku imitačních prostředků (dýmovnice, světlice,…) Armády ČR – určitě koukavá a dětskými diváky ceněná atraktivní podívaná. Druhým nápadem, který se podařilo realizovat, bylo pozvání a přítomnost alespoň některých z těch, kteří v roce 1993 na prvním ročníku stáli na stupních vítězů. Čas si udělali a mezi nás přišli: Eva Ludvíková – Kebule a David Burian – Dejv (Edita Weissarová nakonec nemohla, ale i tak díky, stejně jako Luďovi, který to ze Švýcarska měl přeci jenom trochu z ruky). Opravdu díky moc, tohle si fakt cením a doufám, že stejně tak i letošní vítězové, když přebírali medaile z rukou těch historicky prvních. No řekněte sami - není to nádherná a přitom přirozená ukázka sepětí skautských generací? A díky Kebulině stále jisté ruce a dobrému oku dokonce došlo k situaci, kdy přebírala medaili od Dejva, neb i letos skončila „na bedně“ v kategorii vedoucích. Ani cukrárna Linda tradičně nezklamala - po vystřílených dortech se jen zaprášilo. Také drobných odměn od našich obvyklých sponzorů (voj. škola, Město M.Třebová,…) se podařilo shromáždit dost, takže snad všichni ocenění mohli být spokojeni. Vlastně tak nějak doufám, že všichni mohli být spokojeni :-)

A0187jx.jpgA0187ex.jpgDěkuji všem, kteří jakkoli pomohli ke zdaru letošního „Oldy“, kromě v textu již uvedených jmenovitě ještě alespoň Darzímu (výroba kulek), Lence (příprava odměn pro vítěze, pořadatelské buchty, focení a morální podpora), Pavlínce a Mirečce (zorganizování doprovodného programu), Aladinovi (náhradní vzduchovky), Evíkovi (odměny pro mladší děti), Vezírovi (pěkné fotky nad plán), Jankovi (mediální tvář akce)… a koho jsem opomněl, nechť se nezlobí, jako stříbrovlasý pamětník už na to snad mám i právo ;-)

Jessie

fotografie z akce: Lenka & Jessie   Vezír

plakát akce   video z akce (bude, až bude, tedy pokud bude :-)

článek o prvním ročníku ve Věstníku č. 3/1993, str.6

informace o předchozích ročnících akce

 

Výsledky – jednotlivci (nástřel max. 50 bodů) A0187gx.jpg

Světlušky
1. Míša Bednářová, 28 + 13 b.
2. Aneta Sedláková, 28 + 9 b.
3. Lenka Pohanková, 28 + 0 b.

Vlčata
1. Matěj Šmíd, 36 b.
2. Tomáš Musil, 33 b.
3. Michal Racl, 31 b.

Skautky
1. Leona Zezulová, 33 b.
2. Petra Zezulová, 26 b.
3. Tereza Mazurová, 22 b.

Skauti
1. Janek Gečnuk, 40 b.
2. Martin Vymazal, 37 b.
3. David Dvořák, 36 b.

Vedoucí a rádkyně
1. Darzinka, 40 + 27 b.
2. Plyška, 40 + 26 b.
3. Kebule, 40 + 25 b.

Vedoucí a rádci
1. Bády, 43 b.
2. Adam, 40 + 24 b.
3. Holli, 40 + 17 b.

Výsledky – soutěž družin A0187hx.jpg

Světlušky
1. Ještěrky, průměr 24,5 b.
2. Stonožky,průměr 14,4 b.
3. Sasanky, průměr 12,5 b.

Vlčata
1. Stříbrná 6, prům. 22,2 b.
2. Zelená 6, prům. 19,2 b.
3. Červená 6, prům. 13,3 b.

Skautky
1. Lasičky, prům. 24,5 b.
2. Plejády, prům. 16,0 b.

Skauti
1. Ostříži, prům. 33,2 b.
2. Kamzíci, prům. 27,7 b.
3. Orlíci, 22,6 b.

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.