Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Na běžkách okolo Bukové hory

A0185ax.gifLetošní zima zatím běžkařům, alespoň v naší nevelké nadmořské výšce, příliš nepřeje, a tak jsme si sněhu, na rozdíl od mrazu, zatím příliš neužili. Kdo se chce letos věnovat lyžařským sportům, musí výš do hor. Z Moravské Třebové to znamená nejlépe a nejrychleji rovnou na sever, k nejjižnějšímu cípu Orlických hor v okolí Čenkovic a Červenovodského sedla. Prakticky vzato asi 39 km a cca 45 minut jízdy autem.

A0185bx.jpgVyrazili jsme v neděli 29. ledna až před polednem, abychom si užili co nejvíce vzácného sluníčka (a co nejméně lidí :-). Silnice na vyprachtickém i čenkovickém kopci připomněla místy zledovatělým povrchem zásady jízdy v zimních podmínkách, ale „dalo se“. Na parkovišti v Červenovodském sedla byla volná místa, a tak jsme celkem bez problémů něco po dvanácté vyrazili do stopy. Hned u informačního centra je rozcestník, od kterého se dá jít buď JV směrem na Bukovou horu, nebo SZ směrem na Suchý vrch. Zvolili jsme modře značený, asi 8 km dlouhý okruh okolo Bukové hory, a to proti směru hodinových ručiček. Je to věc názoru, ale mně se to tak zdálo z hlediska profilu lepší, i když dle mapy je to značené opačně (stoupat razantněji nebo mírněji, ale déle?). Stopa se takto nejprve asi 1,5 km zvedá směrem na Jeřáb a nad Čenkovice. Dál už pokračuje přibližně „po vrstevnici“ úbočím Bukové hory. Postupně kříží čenkovickou Třebovskou a Svitavskou sjezdovku a asi kilometr po obrátce pak také novou Mlýnickou sjezdovku na odvrácené straně Bukové hory. Finálem nepříliš náročného okruhu je dlouhý sjezd zpět do Červenovodského sedla. V našem případě příjemná záležitost rekreačním tempem asi za 2,5 hodiny, včetně častých „kochaček“ a nezbytného focení. Bylo to i o tom, že jsme „chytli“ nádherný azurový den a přijatelnou teplotu, byť pod bodem mrazu. Sluníčko, parádní vyhlídky na všechny strany, spousta sněhu na zemi i v korunách stromů… prostě zimní idylka, jak se patří.

Nelze se také nezmínit o perfektně upravené stopě (přímo před námi projela fréza) a pro ty, kteří prostředí neznají, také o dobrém značení. V informačním centru v sedle je kromě vítaného občerstvení a turistické známky k mání běžkařská mapa okolí (zdarma). I lidové parkovné 30 Kč je přijatelné. Sečteno podtrženo – nelze než doporučit, určitě to stojí za tu cestu. Ostatně spousta běžkařů to, že „Čeňky“ nejsou jen sjezdovky, samozřejmě už dávno ví :-)

Jessie

Fotografie z výletu

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.