Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Pokrok (ani na Kvíčalce) nezastavíš

A0176ax.jpgJak známo, Kvíčalka není elektrifikovaná (a nikdy byla). Čas od času se v průběhu její novodobé historie na toto téma vedla polemika, nakonec ale vždy převážil názor, že se bez elektřiny dá na Kvíčalce obejít a že k táboření „správných drsňáků“ snad ani nepatří. Přesto se i v minulosti objevovaly projekty (nebo aspoň nápady), jak elektřinu na Kvíčalku dostat (k osvětlení v chatě, kuchyni a na klíčových místech tábora, el. lednice, pohon elektronářadí apod.). Klasická elektrická přípojka z Ludvíkova by byla vzhledem k charakteru a využití objektu neúnosně drahá. V budovatelských 80. letech jsme ještě se „starým Laďou“ uvažovali o stavbě malé vodní elektrárničky v hrázi Bahňáku či o větrné minielektrárně u chaty. Pro technickou náročnost, nároky na obsluhu a údržbu i z obavy z krádeží z toho ale nakonec vždycky sešlo. Občasná potřeba napájení přístrojů napětím 230V se později řešila převodníky napájenými z autobaterií (jednou jsem pro „vyždímaný“ akumulátor málem neodjel z tábora :-) a nedávným pořízením benzínové elektrocentrály.

Nejaktuálnějším příspěvkem k tématu je letošní instalace a využívání solárního panelu na letním táboře. Jak známo, fotovoltaika prožívá v posledních letech opravdový boom a „plantáže“ solárních panelů se nám (ne)utěšeně množí po vlastech českých. Technologie, dříve určená hlavně vojákům a kosmickému výzkumu, se tak stala dostupnou pro běžné použití. Dva mladí kvíčalovští konstruktéři, Honzík a Bády, přišli s nápadem takový solární panel vyrobit a využít na letním táboře (mj. pro natáčení, stříhání a promítání táborového videa „TV Kvíčalka“). O technických aspektech projektu nechme ale raději vyprávět přímo jednoho z nich, Honzu Vojíře:

A0176bx.jpg „Při prvním testování panelu (bez skla) jsme byli opravdu nadšeni - napětí 13,8 V při cca 4,1A nám v součtu dávalo 56,6 W. Bohužel slunce, teplo a sklo dělají své, a tak se jeho celková výkonnost při svitu světla snížila na 3,1 A při cca 13,7 V, tj. asi na 42W. Pokud se jedná o konstrukci, tak panel se skládá z 36 sériově zapojených křemíkových článků, které jsou základem celého panelu. Jeden článek má papírový výkon při 25°C a přímém osvitu asi 3,5 W, a to znamená, že papírový výkon panelu byl 3,5W x 36 = 126W, takže jsme dosáhli pouze zlomku papírového výkonu. I přesto ale dost. Panel napájel akumulátor o kapacity 180Ah, což znamená, že bychom ho v našich podmínkách z úplného vybití nabíjeli cca 16 dní, pokud by svítilo slunce. Akumulátor jsme ale nevybili a panelem ho dokázali udržet v nabitém stavu, i když jsme ho vůbec nešetřili. Nabíjeli jsme z něj kameru, mobily, baterie a hlavně notebook, ve kterém se stříhala celá „TV Kvíčalka“. Při promítání byla ale bohužel přes naše původní plány „TV Kvíčalka“ napájená z elektrocentrály. Po propočtech jsme zjistili, že by kabely, které jdou k baterii, musely mít průměr jako palec, a tak jsme se do napájení 680W dataprojektoru raději nepouštěli. Panel se mnou konstruoval Bády. Hlavní plocha panelu je dřevěná deska ze skříně, vyztužená dvěma železnými profily a doplněná o plechový rám, který nám vyrobil zdarma pan Šafr z Útěchova. Celý panel je zakrytý 4mm sklem. Vše je zapouzdřeno sikaflexem (takový lepivý silikon), aby se do panelu nedostala voda. Všechny naše poznatky budou, pokud vše vyjde, zpracovány v podrobném manuálu určeném pro ostatní střediska a tábořiště.“

A0176cx.jpgŠikovní kluci, co říkáte? No jasně, určitě to někdo obrblá, že je to zbytečné, nákladné (cca 4 tisíce Kč), že to na Kvíčalku nepatří atd. Mně se na tom ale velmi líbí už jen ten nápad a pak to, že ho realizovali svépomocí, že jen nešli do krámu a zařízení nekoupili hotové, jak je dnes běžné. Invence se (nejen na Kvíčalce) vždycky cenila a pokud je s ní spojena i vůle k realizaci, ještě lépe. A tahle parta okolo Honzíka je opravdu technicky i organizačně schopná, vezměte si namátkou třeba loňské vysílání Rádia Kvíčalka v rámci CTH, letošní úspěšnou „TV Kvíčalka“ (o obojím bude ještě řeč)… já jim prostě fandím. A vy?

Jessie