Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Lvíčata na Kvíčalce

A0173ax.jpgO víkendu 13. až 15. května 2011 proběhlo na Kvíčalce tradiční jarní setkání bývalých členů družiny Lvíčat. Hlavní náplní sobotního dopoledne i odpoledne bylo budování nové verandy u chaty. Předvoj, který byl na místě už od čtvrtečního podvečera, tvořili Darzi a Kedar. Jejich přičiněním byly založeny pilíře budoucí verandy. Stavební dozor vykonávali společně Honza, Jirka a Ňouňa, kteří, ve snaze po dokonalém a na milimetr přesném výsledku, mezi sebou vedli velmi emotivní diskuze. Značnou zručnost při práci se dřevem a s nástroji všeho druhu prokázal Sotor. Jednoznačně nejoblíbenějším pracovníkem kolektivu se stal Tomáš, který natíral dřevo přípravkem proti plísním, čímž si vysloužil přezdívku „Zahrádkáři Kersku“ (odkaz na kultovní film Slavnosti sněženek). Bylo ho všude plno a na co člověk sáhnul, to bylo natřené.

A0173bx.jpgKolem odpoledne přepadly investora chmurné nálady a navrhoval nehotovou práci ukončit. Až pozdě, za hluboké noční tmy, nám došlo, že šlo o záměr, který nás měl naopak u práce přidržet a navíc nás vehnat do vražedného tempa. Byla to od Darziho velmi hazardní hra, mohl se totiž dočkat toho, že bychom řekli „Dobře, končíme“. Ale nastalo se a tak se nakonec podařilo nejen položit podlahu, ale verandu i zavětrovat. Na tom měla velkou zásluhu pracovní četa vedená Satanem ve složení Sotor a Ňouňa. Lví(čecí) podíl na zdárném dokončení akce a vůbec celém víkendovém pobytu měl Martin, který se ujal starosti o kuchyni. Šedou eminencí kuchyně však i nadále, tak jako v minulých letech, zůstal zkušený „šéfkuchař“ Kedar. Počasí se vydařilo, pršet začalo až v neděli, kdy už byly práce hotové.


Jiří Šmeral


A0173cx.jpgOdstranění staré verandy bylo využito k ověření a dokumentaci letopočtu v základech chaty, které jsou skutečně datovány rokem 1972 (LÉTA PÁNĚ 1972). Autorem nápisu vyrytého do pískovcového bloku je, podle Darziho vzpomínek, Jirka Stloukal. V té souvislosti je třeba přehodnotit informaci, že základy byly položeny v dubnu roku 1973 (srov. Jiří Šmeral: 75 let skautingu v Moravské Třebové, Olomouc 2010, s. 35 nebo Stavební proměny chaty na Kvíčalce, in: Kronika Kvíčalky a Kvíčaláků (on-line). Dostupné na WWW: http://www.vsmt.cz/kkk/Articles/131.pdf). Je otázka, zda společně s rokem jejich vybudování neposunout i roční období, kdy k tomu došlo. Vladimír Weissar st. vzpomínal, že základy byly přikryty chvojím, patrně aby byly chráněny před chladem. Potom by se logicky nabízel podzim roku 1972. Odpadla by tím otázka, proč přestavba chaty neproběhla už na táboře v roce 1972, ale čekalo se s ní více než rok, až do července roku 1973.

Další fotografie z akce

Článek Stavební proměny chaty na Kvíčalce zmiňovaný v textu.

 

Komentáře k tomuto článku