Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Operace PVC, 16. dubna 2011

A0167ax.jpg K jaru patří Den Země a k němu v Moravské Třebové už šestým rokem skautská úklidová akce Operace PVC. I letos jsme se vydali v sobotu 16. dubna 2011 uklízet odpadky zaneřáděnou přírodu do Pekla, na Pastvisko a Křížový vrch.

A0167bx.jpgDá se říci, že vše šlo podle plánu. I počasí nám přálo a po několika nevalných dnech nám v sobotu od rána na dílo svítilo sluníčko. Vlčata z 1. oddílu, uklízející Křížový vrch, měla sraz už v osm na Baráku, my ostatní pak o půl deváté. Na srazišti za vojenskou střední školou jsme se přivítali navzájem i se sluníčkem a po již tradiční zahřívací sranda-rozcvičce se šlo na věc. Peklem postupoval 4. oddíl, obchvatem k Srnčímu proti němu 6. oddíl a prostor Pastviska (včetně okolí Pastýřky) čistil 2. oddíl. Ve finále jsme se jako obvykle všichni sešli na tábořišti u chaty v Pekle, kde jsme mezi tím s Lenkou a Bádym uklidili a připravili oheň na buřty. Nasbíraného odpadu bylo letos o něco méně než v předchozích letech, což je samozřejmě jen dobře. I tak to bylo asi osm pytlů z Pekla + Pastviska a cca pět na Křižáku. Dobrovolných uklízečů z řad skautů jsme letos napočítali něco málo přes šedesát. Z neskautské veřejnosti se k nám letos přidaly dvě maminky a jeden tatínek od našich dětí, takže vlastně taky „našinci“. Pokusil jsem se přizvat ke spolupráci místní oddíl katolických skautů, ale bohužel bez odezvy. Dá se tedy říci, že i když je Operace PVC od začátku open-akcí (tedy otevřená pro veřejnost), proběhla i letos plně v naší režii.

A0167cx.jpgPo krátkém odpočinku a občerstvení došlo na tradiční rituál poděkování účastníkům. I letos mezi nás přišla paní lesa Lesana se svým doprovodem, aby poděkovala všem, kterým není stav přírody v okolí města lhostejný a kteří přiložili ruku k dílu. Lesanu tentokrát s grácií ztvárnila Ivetka, jako lesní skřítci-nosiči asistovali Bády, Pepa, David, Pavel a skřítka-ceremoniáře si s přehledem „střihnul“ Pobor (ml.). Všem moc děkuji, fakt to vypadalo velmi pěkně a důstojně, prostě jak se patří. Novinkou letošního ročníku byla loni otevřená chata v Pekle, kam si mohli účastníci zajít na nějaké to občerstveníčko z bohaté nabídky, a taky se podívat, jak vypadá Tarzan za pultem :-) Neplánovaným zpestřením byl příjezd opravdových koní a zejména to, že se na nich zájemci mohli svézt (děkujeme). Dá se tedy říci, že letošní Operace PVC se vydařila – splnila svůj účel a sobotní dopoledne v Pekle bylo fajn. Všem, kdo přišli, patří dík.

A0167dx.jpgV závěru si ještě dovolím malou úvahu nad otázkou o smysluplnosti akce. Má to všechno cenu, když tam bude za pár dní nebo týdnů nepořádek zase? Má! Představte si, že za šest ročníků jsme v uvedených lokalitách posbírali asi 70 pytlů odpadu. Vždyť to už je pořádná fůra! Kdyby to někdo nesebral, jsou dnes ta pěkná místa jedna velká skladka. Že jsme na to sami a nikoho jiného to nezajímá? Ani to není pravda. Turisté (členové KČT) čistí např. trasy Vandru, ochránci přírody uklízejí např. na Hřebči (Rohová), podél silnic apod. I vloni otevřené Hřebečské důlní stezky mají své „čističe“. Prostě ti zainteresovaní se snaží svým dílem přispět k tomu, aby příroda v okolí města trošku vypadala. Mají snad stát skauti stranou? Určitě ne. Připomeňte si základní pilíře skautské výchovy (povinnost k ostatním, služba společnosti) či skautské zákony (…je ochráncem přírody…). A pak – pořád je tu jednoduchý předpoklad, že kdo se musel párkrát ohnout pro cizí odpadky, ten už příště sám nic neodhodí. Takže, dá-li bůh a bude-li vůle, příští rok zase nashledanou v Pekle ;-)

Jessie

A0167fx.jpg   A0167ex.gif

Fotografie z akce: Pavlínka & Lenka & Jessie   Aladin

Program akcí ke Dni Země v Moravskotřebovském zpravodaji č. 4/2011, str. 4

Plakát akce

Informace o minulých ročnících Operace PVC v archivu

 

Komentáře k tomuto článku