Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Hřebečské důlní stezky: Slavnostní otevření

A0149bx.jpgA0149ax.jpgV neděli 4. července 2010 byly slavnostním ceremoniálem na parkovišti U Tety otevřeny Hřebečské důlní stezky. Jako místní patriot jsem u takovéto události, stejně jako stovky dalších nadšenců, nemohl chybět a mohu tak přispět malou reportáží. O projektu samém se v poslední době mluvilo a psalo hodně (ostatně i na Jessieho stránkách už o něm byla řeč), pojďme tedy rovnou k popisu otvíracího ceremoniálu.

V sobotu 4. července v 9 hodin se na Hřebči sešly odhadem minimálně tři stovky lidí. Nechyběli význační hosté jako např. hejtman kraje Mgr. Radko Martínek, starosta Moravské Třebové RNDr. Josef Ošťádal, oba třebovští místostarostové, zástupci zúčastněných organizací a další. Slavnostní ceremoniál moderovali oba autoři projektu - František Žáček a Lumír Moučka. V úvodu se zmínili o vzniku i realizačních peripetiích projektu. V podobném duchu sympaticky krátce a stručně vystupovali i hosté, přičemž bylo zejména zdůrazňováno uchovávání důlních tradic regionu a přínos pro volno-časové aktivity jeho obyvatel i turistický ruch. Vojenský kaplan Petr Šabaka otvíraným stezkám požehnal a zástupci horníků z nedalekých Březin jim darem přivezli vzorně restaurovaný důlní vozík. Zástupce KČT ing. Schneeweiss vyzdvihl nemalé úsilí při vytváření značení a orientačního systému stezek a požádal veřejnost o jejich ochranu.

A0149cx.jpgA0149dx.jpgPo slavnostních fanfárách na lesní rohy došlo k vlastnímu aktu otevření stezek. Obligátní přestřižení pásky bylo nahrazeno otiskem bosých chodidel páně hejtmana a starosty do připravené keramické matrice, která po vypálení bude připomínat tento významný den v prostorách moravskotřebovské radnice. Na druhou obdobnou desku pak mohly otisknout dlaně přítomné děti. Tím úvodní část skončila a veřejnost si mohla vyzvednout na stanovišti KČT „Permonický průkaz“ a vydat se na první oficiální prohlídku Hřebečských důlních stezek. Učinila tak naprostá většina přítomných, včetně obou místostarostů (Ing. Mačát na kole a JUDr. Izák pěšky).

A0149ex.jpgPořadatelé připravili pro otevření stezek trasu restaurace U Tety – vyhlídka U vysílače (HDS1) – vyhlídka Nad doly (HDS2) – štola Josefka (HDS3) – rozhledna na Strážném vrchu (HDS10) – důl Hugo Karel (HDS11) o délce přibližně 6 km. Od dolu bylo možné se svézt do Mladějova na Moravě k železnici vláčkem hřebečské úzkokolejky nebo od rozhledny autobusem do Moravské Třebové. Kdo získal na traťových kontrolách alespoň dvě razítka, měl nárok na účastnický pamětní list a večer volný vstup na „švejkovskou veselici“ na zámku. Největším „magnetem“ tohoto dne však asi bylo krásné slunečné počasí, s nádherně modrou oblohou a teplotou blížící se třicítce. A tak po Hřebečském hřbetu šlapali mladí – staří, celé rodiny a party známých. Většina šla pěšky, ale část (včetně mě) na kole. Na vyhlídkách bylo samozřejmě plno, ale díky kolu jsem třeba ke štole Josefka dorazil první a s partou mládežníků, která tu předváděla důlní činnost, si i chvíli zazpíval při harmonice, což jen podtrhlo pohodovost celé akce. Na kontrolách byl k mání čaj, u Hugo Karla dokonce „točené“. Děti si zase přišly na své u vyhlídkové věže. Něco jsem po trati nafotil (viz odkaz dole) a přes Novou Ves a Kunčinu uháněl domů k obědu. Bylo to fajn dopoledne.

A0149fx.jpgHřebečské důlní stezky jsou určitě dobrým nápadem a pro moravskotřebovský region budou jistě přínosem. Pokud jste se jejich otevření nezúčastnili, neváhejte a co nejrychleji na ně vyrazte, dokud voní novotou. Co si budeme namlouvat (a přes všechny dobře myšlené výzvy), jak budou vypadat po pár týdnech a měsících provozu, je otázkou. Bohužel zdaleka ne každý si váží práce a dobrého počinu ostatních. Popřejme tedy stezkám hodně štěstí hornickým pozdravem „zdařbůh“ a třeba někdy na nich naviděnou.

Jessie

Fotografie z akce

Program akce   Pozvánka na akci

S permoníkem Hugem na Hřebečské důlní stezky - článek v Moravskotřebovském zpravodaji č. 7/2010, str.1

Související článek: Hřebečské důlní stezky: První dojmy

 

Komentáře k tomuto článku