Hlavní stránka

Jessieho skautský archiv
 

archiv Železného kruhu

TOPlist

Založeno 1. května 2007.

Operace PVC, 17. dubna 2010

A0139ax.jpgJiž popáté čistili moravskotřebovští skauti v rámci Dne Země turistické cesty, lesy a prostranství v okolí města (PVC = Poctivě Vyčištěné Cesty). Organizačně jde už o dobře zvládnutou věc; jedinou neznámou je vždycky přízeň či nepřízeň počasí. A to nám letos vyšlo perfektně, neboť po nevlídném a „ucouraném“ týdnu se v sobotu udělalo hezky. Když vám k nějaké činnosti hned po ránu svítí sluníčko, je to rázem o něčem jiném a určitě se to projeví i na účasti. Ta byla letos velmi pěkná. Podle počtu účastníkům rozdaných „poděkování lesa“ jsem dospěl k číslu 65. A to bylo dobře, neboť z neskautské veřejnosti nás aktivně podpořil pouze osmičlenný oddíl dětí z Linhartic pod vedením paní učitelky Jiřiny (Aladina chválím za vzornou domácí propagaci akce :-) a přitom každá ochotná ruka dobrá. Vzhledem k tomu, že i část těchto linhartických dětí je zároveň skauty, dá se říci, že letošní PVC bylo opět téměř ryze skautkou záležitostí (přestože je inzerované jako „open“ akce pro veřejnost). Lidem se nejspíš uklízet po jiných nechce, možná je týden po Vandru příliš brzy... kdo ví? Berme jako fakt, že přes usilovnou propagaci na úklid zůstáváme sami a neorganizovanou veřejnost se nám pro věc získat nedaří (abychom totiž byli přesní, úklidové akce pořádají také třeba turisté z KČT nebo ochránci přírody).

A0139bx.jpgA0139cx.jpgJak tedy vypadalo letošní PVCéčko? V sobotu 17. dubna 2010 o půl deváté se hlavní nejpočetnější skupina sešla za vojenskou střední školou na počátku cesty do Pekla. Tvořily ji převážně světlušky ze 4. oddílu (Lasičky, Ještěrky, Stonožky) a hlouček ze 6. oddílu. Po zahájení, instruktáži a „rozcvičení“ (Jessieho speciální ekologická rozcvička :-) vyrazili účastníci podél cesty do Pekla. Souběžně vrchem přes sjezdovku a Pastvisko postupovali skauti ze 2. oddílu. Od Hamperku se k Peklu blížil linhartický odřad a okolí chaty a potom cestu Čertovou roklí čistila Plyška &spol. Prostě úplná invazní operace :-) A to nesmíme zapomenout na 1. oddíl vlčat, který uklízel na Křižovém vrchu a poté za námi do Pekla přišel. Až na vlčata, která to přeci jen měla dál, jsme se téměř současně všichni sešli ve čtvrt na jedenáct na tábořišti u studánky v Pekle. Zde už byl připraven oheň na opékání buřtů, a tak nic nebránilo účastníkům po složení pytlů s nasbíraným odpadem pustit se do zasloužené svačiny. Nepořádku se nasbíralo hodně, i když asi přeci jen o něco méně než v minulých letech. Zřejmě nejunikátnější letošním nálezem byla volně pohozená lednička (!), dvě velké pneumatiky a pak už „standardních“ cca 10 pytlů papírových a plastových obalů, plechovek, lahví a dalšího haraburdí, které do lesa nepatří. Takže vlastně docela dost a to ještě vlčata složila svůj „sběr“ u kontejneru na Křížovém vrchu.

A0139dx.jpgA0139fx.jpgJak je na PVC tradicí, přišla účastníkům osobně poděkovat za úklid paní lesa se svým doprovodem. Letos se role Lesany úspěšně zhostila Katka Musilová, které asistovali Lasičky Káťa a Simča. Nesmíme také zapomenout na nevděčné, ale důležité role nosičů-bodyguardů (Martin, Honzík, Pepa a Holli), bez kterých by to nebylo ono a snad ani nešlo. Trocha toho divadla k tomu prostě patří. Navíc je určitě příjemnější dostat kartičku s poděkováním lesa od půvabné Lesany než třeba od neoholeného Jessieho (o případném společném focení ani nemluvě :-) Kdo by snad ještě pochyboval o potřebnosti Lesany na PVC, nechť si prohlédne toto foto. Mimochodem skupinka turistek z Konice, která se k tomu nachomýtla, se nestačila divit.

Další PVC je za námi. Svůj hlavní úklidový úkol určitě splnilo a k našemu skautskému jaru, dá se říci, už za ty roky patří. Můžeme samozřejmě diskutovat o detailech a vylepšeních, ale mezi námi – víte o lepším způsobu, jak prakticky (a tedy účinně) demonstrovat 6. skautský zákon (Skaut je ochráncem přírody a cenných výtvorů lidských)? Dítko, které se muselo x-krát sehnout pro nějaký ten pohozený papír, pravděpodobně už samo příště v lese nic neodhodí. Je-li tomu tak, pak PVC plní svůj úkol i na tomto výchovném poli. Závěrečné hodnocení by samozřejmě měli dělat hlavně jiní, ale jako hlavní organizátor jsem s letošním PVC spokojen. Díky všem, kteří pro věc cokoli udělali.

A0139ex.jpg

Jessie

Fotografie z akce: Pavlínka & Lenka & Jessie   Indy

Pozvánka zveřejněná v Moravskotřebovském zpravodaji č. 4/2010, str. 9

Plakát akce

Článek o akci v Moravskotřebovském zpravodaji č. 5/2010, str. 6

Informace o minulých ročnících PVC v archivu

 

Komentáře k tomuto článku

Skip Navigation Links.