Projekt EDISON 2019

Stejně jako v předchozích letech se i letos naše škola zapojila do projektu EDISON, který organizuje společnost AIESEC. Cílem projektu je setkávání a sbližování lidí z různých zemí světa a bourání zažitých stereotypů a předsudků. V rámci projektu zde působilo v týdnu od 11. do 15. února 2019 sedm lektorů z různých koutů světa. Konkrétně to byli Aiman z Kyrgyzstánu, Gading z Indonésie, Mehmet z Turecka, Meng-Ting z Taiwanu, Olga z Ukrajiny, Tanya z Ruska a Xueyu z Číny.

Lektoři se zapojili do výuky anglického jazyka ve všech ročnících. Olga a Tanya se jako rusky mluvící lektorky ujaly i několika hodin ruského jazyka. Úkolem lektorů bylo seznámit žáky se zvyky, tradicemi, památkami, přírodními zajímavostmi, se životem a současnou situací v zemích, z nichž pocházejí. To vše zvládli žákům přiblížit prostřednictvím prezentací a krátkých videí. Výuku prokládali poutavým vyprávěním a popisem.

Pedagogové školy si pro lektory na oplátku připravili pestrý program na odpoledne a večery. Lektoři navštívili radnici v Moravské Třebové, kde byli uvítáni starostou města, prohlédli si místní renesanční zámek. Měli možnost se zapojit do sportovních aktivit žáků školy.

Vrcholem celého týdne bylo uspořádání „mezinárodní vesničky“ v prostorách školní jídelny. Zde měl každý z lektorů připraven svůj stánek, v němž představoval zemi, ze které pochází – fotografiemi, propagačními letáky, charakteristickými drobnými předměty, vlajkou apod. Jedním z největších lákadel byly pro žáky ochutnávky tradičních pokrmů připravených jednotlivými lektory. Žáci tak měli příležitost ochutnat turecký jogurtový nápoj ayran, ukrajinské vareniky nebo ruské bliny.

I ohlasy mezi žáky jsou kladné. Jako příklad citace Jana Čížka, která se v různých obměnách objevovala nejčastěji. „ S letošní skupinou jsem byl velice spokojen. Všichni byli komunikativní a přizpůsobiví i pro lidi s horší angličtinou. Nejvíc jsem si užil ochutnávání jídel daných zemí.“ Jeho spolužák ještě doplňuje:“ Například tento rok mě uchvátil Kyrgystán. Jejich příroda, o které nám lektorka vyprávěla a ukazovala na fotkách, byla nádherná společně s historií země. Bylo to zajímavé a dalo mi to i tip kam se v budoucnu podívat.“

Projekt EDISON 2019 skončil a my si po roce opět uvědomili, jak jsme napříč světem stejní ve svých odlišnostech.

Mgr. Josef Kučera

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg