Žáci 3. ročníku na dynamických ukázkách na Vodním cvičišti v Litoměřicích

Ve středu 20. září 2017 v brzkých ranních hodinách vyrazili žáci třetího ročníku s nadporučicí Martinou Sofií Halíkovou na cestu do Litoměřic na ukázku ženijních prací na vodě. Po několikahodinové jízdě dorazili do malebného města v severních Čechách a vystoupili ve vojenském vodním cvičišti na břehu řeky Labe.

Na dynamické ukázce přemostění vodního toku pontonovým mostem, kterou měli žáci možnost zhlédnout, se nepodíleli jen čeští vojáci z 15. ženijního pluku, 7. mechanizované brigády a 4. brigády rychlého nasazení, ale spolu s nimi i ženisté z Texaské národní gardy a ze slovenského ženijního praporu v Seredi.

Zpestřením byl přelet letounů z 21. základny taktického letectva simulující letecký útok, při němž došlo k zásahu jednoho dílu mostu, který začal hořet. Následovala rychlá výměna poškozeného mostního dílu a provedení zatěžkávacích zkoušek.

Dynamickou ukázku završil přejezd tanků 73. tankového praporu po nově vystavěném mostu a poté žáci měli možnost, si vyzkoušet most na vlastní „kůži“ a projít na druhý břeh.

Před odjezdem si žáci mohli prohlédnout i účinkující techniku a prohodit pár slov s posádkami a obsluhou vozidel.

Cesta do Litoměřic byla jistě přínosem pro všechny žáky, kteří by se v budoucnu chtěli do řad ženijního pluku přidat, ale i pro ty, co jsou doteď na pochybách kam pokračovat dál.

Na závěr děkujeme veliteli 151. ženijního praporu podplukovníku Jiřímu Machoňovi za pozvání na tuto zajímavou ukázku, i všem příslušníkům zúčastněných jednotek, kteří se nám věnovali.

text: žák Tomáš Máša, foto: npor. Mgr. Martina Sofie Halíková

img-7159.jpg img-7167.jpg img-7188.jpg img-7194.jpg img-7228.jpg img-7232.jpg img-7259.jpg img-7264.jpg img-7276.jpg